PGE EJ 1: elektrownia atomowa stanie w Słajszewie lub w Żarnowcu

Wieś Słajszewo w gminie Choczewo i Żarnowiec – w jednej z tych miejscowości najprawdopodobniej powstanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Ostatecznie zdecydują o tym wyniki badań środowiskowych prowadzone przez Polską Grupę Energetyczną EJ 1.

Wcześniej spółka brała jeszcze pod uwagę Lubiatów a także Gąski k. Mielna. Te lokalizacje zostały jednak odrzucone. Z kolei władze Choczewa są przeciwne lokalizacji siłowni atomowej w swojej gminie. Wielokrotnie zwracały uwagę, że miałoby to negatywny wpływ na turystykę.

Według ekspertów, Polski nie stać na budowę elektrowni atomowej, a także zaciągnięcie kredytów.

Poseł Andrzej Jaworski, członek sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, zauważa, że koalicja PO–PSL w ramach przygotowań projektu wyciągnęła już setki milionów złotych z budżetu państwa. Podkreśla, że rząd musi się skupić na węglu.

– Nie ma możliwości, aby w najbliższym czasie rozpoczęto poważne prace w tym zakresie. My musimy przede wszystkim zadbać o nasze złoża, o węgiel, który mamy, o gaz łupkowy. Do tych projektów musimy bardzo poważnie podchodzić i realizować inwestycje wykorzystujące te surowce, które mamy, na szczęście, w dużej ilości – wskazuje poseł.

PGE EJ 1 ma zdecydować o lokalizacji w ciągu dwóch lat. Szacunkowy koszt inwestycji waha się od 40 do 60 mld zł. Chęć budowy bloku atomowego wyraziło już pięć konsorcjów z zagranicy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl