fot. PAP/Tomasz Gzell

Z. Ziobro: resort sprawiedliwości wycofa się ze zmiany art. 212 KK

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofa się ze zmiany art. 212 Kodeksu karnego – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jednocześnie władze resortu nie podzielają krytycznych uwag do przepisu. Art. 212 KK w obecnym brzmieniu przewiduje, że za pomówienia w mediach grozi kara do roku więzienia i jest ono ścigane z oskarżenia prywatnego.

Przyjęta przez Sejm nowela dodaje do tego artykułu paragraf zakładający taką samą karę również za tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią.

Krytycy tego rozwiązania wskazują, że może ono znacząco ograniczyć wolność słowa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że podjął decyzję o wycofaniu się z przepisu ze względu na pojawiające się błędne, nieprawdziwe informacje.

– Pojawiło się w obszarze debaty publicznej błędne i nieprawdziwe stwierdzenie, że my chcemy zaostrzyć odpowiedzialność karną za przestępstwo pomówienia. To też nie odpowiada rzeczywistości, bo sankcja, jeśli Państwo popatrzą, za przestępstwa z art. 212 nie zmienia się ani o jeden dzień – jest taka, jaka była – więc nie zaostrzamy sankcji karnej. Również zakres odpowiedzialności, która ujmuje pomówienie, też się nie zmienia. Jedynie dodaliśmy jeden paragraf, który odnosi się do tworzenia fałszywych dowodów na użytek postępowania przed sądem w takich wypadkach, ale skoro ta sprawa budzi emocje i może być też tak interpretowana, jak to czasami spotykamy w mediach, to rozumiejąc, że jest to ważny temat społeczny i wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, dyskusji w tej sprawie, podjąłem decyzję, aby odwołać tę zmianę – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Nowela KK dotyczy głównie zaostrzenia kar za pedofilię. Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosi poprawkę do ustawy w Senacie. Izba zajmie się przepisami już jutro.

Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział jednocześnie, że po wyborach chce na spokojnie wrócić do dyskusji nad zmianą art. 212 KK.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl