fot. PAP/Marcin Obara

Min. Z. Ziobro: O 164 proc. wzrosła ściągalność alimentów

O 164 proc. wzrosła ściągalność alimentów – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ma to związek ze zmianą przepisów prawa karnego związanego z pociąganiem do odpowiedzialności osób uchylających się od płacenia świadczenia. Autorem projektu jest resort sprawiedliwości.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że dzięki zmianom w prawie dziesiątki tysięcy dzieci po raz pierwszy otrzymały wsparcie alimentacyjne ze strony swoich rodziców. Szef resortu dodał, że obowiązkiem rodziców czy partnerów – niezależnie od trudnych relacji między nimi – jest troska o własne dzieci.

– Nie może być tak, że dzieci są krzywdzone, bo ludzie dorośli nie potrafią się porozumieć i dojść do zgody, przynajmniej w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb tych najbardziej w tej sytuacji bezbronnych. Miarą cywilizacji kultury danego państwa jest to, żeby tworzyć ramy, aby dbać o tych najsłabszych i najbardziej bezbronnych, również w obszarze zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych dzieci. Dlatego wprowadziliśmy zmiany w prawie karnym, które przyniosły rezultaty wyższe od tych, których się spodziewaliśmy – wskazał Zbigniew Ziobro.

To był pierwszy krok reformy – dodał minister sprawiedliwości. Drugim są przyjęte dziś przez rząd przepisy wprowadzające szybką procedurę alimentacyjną. Chodzi o nowelę Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Propozycja zakłada wprowadzenie instytucji alimentów natychmiastowych, które orzekane byłyby w sposób uproszczony.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl