Min. Z. Ziobro: Tortury to zbrodnia prawa międzynarodowego

fot. PAP/Leszek Szymański

Tortury to zbrodnia prawa międzynarodowego – napisał na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przypominając o obchodzonym w sobotę Międzynarodowym Dniu Pomocy Ofiarom Tortur. „Ministerstwo Sprawiedliwości pomaga ofiarom przestępstw” – podkreślił Prokurator Generalny.

Obchodzony dziś jest Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przypomniał o tym w sobotnim wpisie na Twitterze.

„Tortury to zbrodnia prawa międzynarodowego. Ten ustanowiony przez ONZ dzień to okazja do wspierania ich ofiar w staraniach o powrót do normalnego życia. Ministerstwo Sprawiedliwości pomaga ofiarom przestępstw” – napisał Ziobro.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur został ustanowiony w 1997 r. dla upamiętnia wejście w życie Konwencji ws. zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania – uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 1984 roku.

Tortury są zbrodnią w świetle prawa międzynarodowego, a zakaz ich stosowania ma charakter absolutny i nic nie może ich usprawiedliwiać. Jest to norma prawa międzynarodowego, obowiązująca wszystkie państwa. Dokument ratyfikowało 156 państw, w tym Polska (w 1989 roku).

Konwencja ustanowiła nie tylko prawną definicję tortur, ale także zadania, które kraje muszą podjąć w celu ich wyeliminowania. W myśl konwencji torturami jest „każde działanie, którym jakiejkolwiek osobie umyślnie zadaje się ostry ból lub cierpienie, fizyczne bądź psychiczne, w celu uzyskania od niej lub od osoby trzeciej informacji lub wyznania”.

Kontrolą nad przestrzeganiem konwencji zajmuje się specjalny Komitet Przeciwko Torturom.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl