XIX Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

Pod hasłem Co ty tu robisz, Eliaszu” w Toruniu odbędą się dziś główne obchody XIX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Jego celem jest rozwój dialogu międzyreligijnego.

O godz. 10.30 rozpocznie się modlitwa na cmentarzu żydowskim, a w południe nastąpi oficjalne otwarcie centralnych uroczystości.

W programie znalazła się m.in. prezentacja na temat kultury żydowskiej oraz panel dyskusyjny. Z kolei o godz. 16.15 w Katedrze Świętych Janów odbędzie się wspólne nabożeństwo Chrześcijan i Żydów.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista, były konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, zwraca uwagę, że relacje chrześcijan i żydów mają szczególny charakter.

– Dialog Kościoła z Żydami i ich religią jest ważny, ponieważ – jak ujął to Ojciec Święty Jan Paweł II – idąc za deklaracją „Nostra aetate”, deklaracją Soboru Watykańskiego II, religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Nie jest to dla nas jedna z wielu religii, ale religia, z którą łączą nas bardzo bliskie więzi. Te więzi wynikają z samej genezy, z samych początków chrześcijaństwa i z samej natury chrześcijaństwa. To właśnie sprawia, że wzajemne relacje maja szczególny charakter i szczególny wymiar – podkreśla ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim został ustanowiony przez KEP w 1997 r. Co roku obchodom towarzyszą spotkania, dyskusje, imprezy kulturalne, a także wspólna modlitwa.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl