Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Już po raz 102. Kościół obchodzi dziś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy ponad 240 mln migrantów oraz pobudzenie odpowiedzialności w świecie za duchową i materialną pomoc „ludziom w drodze”.

Ojciec św. Franciszek w orędziu na ten dzień podkreśla, że „u korzeni Ewangelii Miłosierdzia spotkanie i przyjęcie bliźniego przeplatają się ze spotkaniem i przyjęciem Boga; przyjęcie bliźniego to przyjęcie Boga!”.

Ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu, mówi, że powiększające się zjawisko migracji zmusza wspólnotę ludzi wierzących do refleksji nad wyzwaniami, jakie ze sobą niesie.

– W tej sytuacji Kościół katolicki w Polsce, szczególnie nasze zgromadzenie – Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii zagranicznej – jest powołane do szczególnej troski o naszych rodaków, którzy wyjechali i wciąż wyjeżdżają poza granice naszego kraju. Wciąż potrzebni są kapłani zakonni i diecezjalni, którzy podejmą trudną pracę, trudna posługę wśród naszych rodaków. Szczególnie tej nowej fali emigracji, która wydostaje się z naszego kraju. Migracja jest znakiem czasów, bardzo głęboko zakorzenionym w naszym społeczeństwie – podkreśla ks. Wiesław Wójcik.

O godz. 13.00 w kaplicy Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl