fot. PAP/Radek Pietruszka

XII gala konkursu „Być Polakiem”

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala XII edycji konkursu „Być Polakiem”. Wzięły w niej udział dzieci i młodzież szkół polonijnych na całym świecie oraz ich nauczyciele. „Jesteśmy dumni z was, jesteście najlepszymi ambasadorami polskości na całym świecie” – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek do uczestników konkursu.

To już 12 edycja konkursu „Być Polakiem”.

– Jesteście po to, by uczyć się Polski, po to, by uczyć się jak czcić flagę polską, jesteście po to, by czuć, że jesteście dumni z bycia Polakami – powiedziała Joanna Fabisiak, poseł PO.

Wspomnienia rodzinne, przyzwyczajenia i zachowania Polaków, tożsamość religijna, a także promowanie polskości w wymiarze społecznym i narodowym to główne obszary tematyczne konkursu.

– Ten konkurs uczy, ten konkurs pokazuje co młodzież potrafi, jak młodzież myśli, że potrafi myśleć i przeszłości, i przyszłości – mówił Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

Konkurs zorganizowało stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Fundacja Świat na Tak.

– Z tego konkursu wynika jedno: że być Polakiem to być wypełnionym dumą. Być dumnym ze swojej historii, z tego co jest naszą kulturą, tradycją, wiarą – wskazał Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Uczniowie przygotowali prace w różnych formach: pisemnej, malarskiej czy też filmowej. W konkursie wzięli także udział nauczyciele, którzy przygotowują konspekt lekcji gramatycznej. Chodzi o to, by promować atrakcyjne dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim. Łącznie wpłynęło blisko 900 prac.

– Jesteśmy dumni z Polski, mamy wspaniałe karty historii, ale dzisiaj jesteśmy dumni z Was, bo to dzisiaj Wy na całym świecie jesteście najlepszymi ambasadorami polskości. To od Was zależy co i jak będzie się mówiło o Polsce – podkreśliła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

Celem konkursu jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli ambasadora polskości w kraju zamieszkania. Dzisiejszą galę uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

TV Trwam News

drukuj