fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Zakończono przebudowę Kanału Grunwaldzkiego

Zakończył się remont Kanału Grunwaldzkiego na Mazurach. Modernizacja wodnej trasy została przeprowadzona dzięki współpracy samorządu, Wód Polskich i rządu.

Kanał Grunwaldzki na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich łączy jeziora Kotek i Tałtowisko. Jak podkreślał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, kanał od lat potrzebował modernizacji.

– Tyle lat nie inwestowano, nie remontowano, nie prowadzono żadnych inwestycji pod kątem remontów, utrzymania i rozbudowy turystycznych dróg wodnych. Dzisiaj Wody Polskie realizują te zadania, które dla nas są niezwykle ważne pod kątem gospodarki wodnej i oferty turystycznej – powiedział Marek Gróbarczyk.

Modernizacja trasy wodnej polegała m.in. na umocnieniu jej brzegów.

– Wyremontowaliśmy go w sposób można bardzo dobry – mówił Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Potwierdzają to sami użytkownicy.

– Dobiliśmy elegancko, fajnie, równiutko, nie ma tam żadnych drutów wystających. Kanał jest jak spod igły – stwierdził Jan Kowalewski, kapitan żeglugi śródlądowej.

Remont nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca samorządów z Wodami Polskimi i rządem.

– Jak się chce, to można, mimo tego że jedni reprezentują takie opcje, inni inne opcje – razem wspólnie pracujemy dla naszych społeczności i z tego wszyscy powinniśmy się cieszyć – podkreślił Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.

A skoro już mamy wakacje, to warto tu przyjechać i skorzystać z oferty.

– Dzisiaj wszystkich zachęcamy do uprawiania tych sportów, ale też odwiedzania Mazur, stania się wodniakami, bo to fantastyczna przygoda, którą każdy może przeżyć – zachęcił Marek Gróbarczyk.

– Ostatecznie chcemy połączyć przecież szklak wielkich jezior, zamykając go w kręgu w ten sposób, żeby można było całe wielkie jeziora opłynąć dookoła – zapowiedział Marek Gróbarczyk.

Obecnie prowadzone są jeszcze remonty kanałów: Tałckiego, Tioduńskiego i Szymońskiego. W najbliższych miesiącach rozpocznie się remont czwartego kanału – Łuczańskiego.

TV Trwam News

drukuj