fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prezes Wód Polskich: Chcemy zwiększyć współczynnik retencji wód do 15 proc.

Obecnie zatrzymujemy ok. 6,5 proc. wody. To jest praktycznie nic. Musimy dojść do co najmniej 15 proc. w celu zabezpieczenia ludności przed suszą, niwelowania jej skutków – powiedział w rozmowie z TV Trwam prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Krajowy Program Rozwoju Retencji jako program wieloletni jest niezbędny, ażeby zacząć prowadzić inwestycje zatrzymujące wodę w skali całego kraju – powiedział Przemysław Daca.

W założeniu cały program o szacunkowej wartości 12 mld zł ma zwiększyć z 6,5 proc. do 15 proc. współczynnik retencji wód w Polsce. Plan ma obejmować wiele elementów – zbiorniki retencyjne, hydroenergetykę, ale też meliorację. Musimy dojść do co najmniej 15 proc. w celu zabezpieczenia ludności przed suszą, niwelowania jej skutków, jak również to też jest synergia przeciwdziałania skutkom powodzi. Wykonywać to będą Wody Polskie. Ten podmiot został stworzony po to, żeby przejąć wszystkie kompetencje w zakresie gospodarki wodnej od samorządów i innych ministerstw. Wody Polskie są więc gospodarstwem, które będzie uczestniczyło w planowaniu, a następnie w wykonywaniu tego planu – zaznaczył rozmówca TV Trwam.

Prezes Wód Polskich wskazał na inne działania w zakresie Krajowego Programu Rozwoju Retencji.

Wpisują się w to m.in. programy śródlądowych dróg wodnych, np. poprzez budowę stopni wodnych. Są też działania rekreacyjne rozwoju regionów, zabezpieczenie wody dla rolnictwa, przemysłu. Proszę zwrócić uwagę, że ostatnio elektrownie wodne same sobie podpiętrzają wodę z uwagi na suszę – wskazał Przemysław Daca.

RIRM

drukuj