fot. PAP/Rafał Guz

Szef PGW Wody Polskie dla „Naszego Dziennika”: Nie pozwolimy na sztuczną podwyżkę

Obecnie 94 proc. wniosków, które wpłynęły do Wód Polskich dotyczy podwyżki taryf – powiedział prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. „Na razie średnio w skali Polski są to podwyżki rzędu 20 proc.” – podał.

Przemysław Daca podał, że są i takie wnioski, gdzie planowany jest wzrost cen o 40, a nawet o 100 procent. [Wody Polskie], jako regulator rynku analizują obecnie propozycję stawek taryfowych za wodę i ścieki, jakie będziemy płacić przez najbliższe trzy lata – przypomina gazeta.

Prezes wyjaśnił, że propozycje opłat za wodę i ścieki wpływają w tej chwili do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej – dotarło ich ok. 70 procent.

„W taryfach są uwzględnione koszty stałe, inflacja, wzrost kosztów za energię, wynagrodzenia. Kiedy to policzyliśmy, to widzimy, że absolutnie nie są to koszty rzędu 20 proc., jest to absolutnie za dużo” – ocenił w rozmowie publikowanej we wtorkowym „Naszym Dzienniku”.

„Zdarzało się, że niektóre samorządy traktowały opłaty za wodę i ścieki, jako dodatkowy podatek. Niektóre z nich próbowały i próbują zyskać dodatkowe pieniądze poprzez wzrost opłat za wykorzystywanie infrastruktury przesyłowej, tzw. opłaty dzierżawnej, jak również podatki. Zdarzało się, że samorządy poprzez dywidendy zarabiały na tym procesie setki milionów złotych” – powiedział Przemysław Daca.

„Nie ma naszej zgody na takie praktyki. Opłaty za wodę nie powinny być sposobem na ratowanie budżetu samorządowego, nawet jeśli jest on nadwątlony pandemią i kryzysem. Dlatego przypominamy, że dostęp do słodkiej wody jest jednym z podstawowych praw człowieka według ONZ, a poza tym w dobie koronawirusa woda ma ogromne znaczenie dla higieny (mycie rąk, pranie ubrań). Powinna być dostępna dla każdego, nie może stać się towarem luksusowym” – zapewnił.

„Nie będziemy się godzić na drastyczne podwyżki, a jeśli trzeba – sprawy będą kierowane do sądu” – podkreślił w wywiadzie prezes PGW Wody Polskie.

PAP

drukuj