Xi Jinping wyraził nadzieję na promowanie więzi między Chinami a KRLD

Prezydent Chin, Xi Jinping odpowiedział na list gratulacyjny, który otrzymał od przywódcy KRLD Kim Dzong Una z okazji zakończenia XIX zjazdu partii. Odpowiadając na gratulacje Xi wyraził nadzieję na promowanie więzi między obu krajami – podał Reuters.

„Chciałbym, aby w nowej sytuacji strona chińska i strona północnokoreańska podjęły działania (służące) propagowaniu więzi między obydwoma partiami i obydwoma krajami w celu zapewnienia trwałości i stabilnego rozwoju, i w ten sposób wniosły pozytywny wkład (…) w obronę pokoju w regionie, stabilności i wspólnego dobrobytu” – napisał Xi Jinping w wiadomości datowanej na 1 listopada, jak podała cytowana przez Reutersa koreańska agencja KCNA.

Kim Dzong Un przesłał list gratulacyjny na ręce Xi Jinpinga w zeszłym tygodniu, na zakończenie XIX zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh), życząc mu „wielkiego sukcesu”.

Podczas kongresu partii Xi Jinping powiedział m.in., że Chiny będą prowadziły „niezależną i pokojową politykę zagraniczną” oraz że „nigdy nie będą dążyć do hegemonii ani prowadzić polityki ekspansjonizmu”.

PAP/RIRM

drukuj