fot. Szymon Cieślar

Chiny: Diakon niedopuszczony do święceń za uczestniczenie w ŚDM w Krakowie

Jeden z diakonów z diecezji Szanghaj w Chinach nie został dopuszczony do święceń kapłańskich, ponieważ brał udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 r. O całej sytuacji poinformował ks. Bernardo Cervellera, dziennikarz i specjalista ds. Kościoła w Chinach, obecnie misjonarz w Hongkongu.

Jak informuje ks. Bernardo Cervellera za pośrednictwem portalu Asia News, jeden z pięciu diakonów wyświęconych w Szanghaju 4 czerwca nie został dopuszczony do święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu, które odbyły się dzień później, 5 kwietnia w godzinach porannych. Decyzja władz rządowych, która bezterminowo odłożyła datę święceń 34-letniego diakona Paula Yanga Dongdonga, uzasadniona była tym, że w 2016 r. wziął on prywatnie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Asia News cytuje jednego z wiernych, który tak komentuje tę sytuację:

„Zatrzymano go tylko dlatego, że wziął udział w Światowych Dniach Młodzieży! Zazwyczaj zatrzymuje się kogoś, dlatego, że uczynił coś okropnego lub nie przeżywa wiary we właściwy sposób. Jednak on po prostu pojechał na spotkanie z katolikami z całego świata i Papieżem Franciszkiem! Zdaje się więc, że w Chinach +grzechem+ jest więź z Papieżem Franciszkiem i resztą Kościoła na świecie” – podaje Asia News.

Uroczystość święceń kapłańskich, które przyjęło pozostałych czterech diakonów, odbyła się w katedrze pw. św. Ignacego w Xujiahui w diecezji szanghajskiej, a przewodniczył jej ks. biskup Joseph Shen Bin, wiceprzewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, sąsiadującej z Szanghajem diecezji Haimen. Ks. bp Thaddeus Ma Daquin, ordynariusz diecezji szanghajskiej, nie mógł przewodniczyć uroczystości, ponieważ w następstwie wystąpienia z Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich przebywa w areszcie domowym i ma zakaz publicznego sprawowania funkcji biskupich.

Nasz Dziennik/KAI/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl