fot. pixabay.com

Chiny: Wędrówka stada słoni; ogłoszono zamknięcie dróg, by chronić ludzi i zwierzęta

Stado złożone z 15 słoni dotarło w czwartek do przedmieść Kunmingu w prowincji Junnan. Władze zarządziły blokadę okolicznych dróg i zaleciły ludziom pozostanie w domach, by chronić tak ich, jak zwierzęta – podała agencja Xinhua. Zwierzęta przeszły już 500 km.

Słonie wyruszyły w drogę z parku narodowego w górzystej, południowej części prowincji Junnan. W stadzie złożonym z 15 osobników jest sześć samic, trzy dojrzałe i trzy młode samce oraz trójka cieląt.

https://twitter.com/CCTVAsiaPacific/status/1399719886193139712?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1399719886193139712%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.rmf24.pl%2Ffakty%2Fswiat%2Fnews-stado-sloni-na-gigancie-pokonaly-juz-500-km-sieja-spustoszennId5272333

Ich marsz na północ jest na bieżąco dokumentowany w mediach społecznościowych, gdzie pojawiło się wiele zdjęć i filmów. Do powstania tych ostatnich wykorzystano drony.

Początkowo w stadzie było 16 zwierząt, ale po pewnym czasie, dwa osobniki odłączyły się od grupy i powróciły na południe – do rezerwatu. W tym mniej więcej czasie urodziło się jeszcze jedno słoniątko, które teraz podąża na północ wraz z dorosłymi.

Chińska agencja zaznacza, że powody wędrówki słoni nie są znane. W czwartek stado dotarło do gminy Jinning na przedmieściach 7-milionowego Kunmingu, który jest stolicą prowincji Junnan. Miasto leży na wysokości 1892 m n.p.m. W obawie o bezpieczeństwo lokalne władze zarządziły blokadę dróg w okolicach Kunmingu i zakaz pojawiania się ludzi na trasie przemieszczania się słoni.

Czy i kiedy dzikie słonie azjatyckie, które są największymi zwierzętami na kontynencie, bo ważą do 5 ton, powrócą do rezerwatu przyrody Xishuangbanna, nie jest jasne – pisze Associated Press.

Prowincja Junnan jest ostatnim siedliskiem ok. 300 dzikich słoni azjatyckich w Chinach. W ostatnich latach zwierzęta te pojawiły się w regionach, skąd wyparto je dekady temu. Od marca 2020 roku do powiatu Jinghong w pobliżu granicy z Birmą przywędrowało 18 słoni z rezerwatu, co jest zgodne z polityką władz, gdy chodzi o pozarezerwatowe funkcjonowanie słoni.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl