fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników naukowych

Minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, ogłosił, że od początku przyszłego roku wzrosną wynagrodzenia minimalne dla pracowników naukowych.

20-procentowy wzrost wynagrodzeń minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, zapowiedział w trakcie inauguracji roku akademickiego w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

– Od 1 stycznia 2024 roku – w ramach zwiększenia wydatków na naukę i szkolnictwo wyższe o blisko 3 mld zł – wynagrodzenia wszystkich grup pracowników naukowych – od asystentów po profesorów – wzrosną o ok. 20 procent – zapowiedział minister edukacji i nauki.

Prof. Przemysław Czarnek mówił, że subwencja oświatowa w tym roku wzrosła o ponad 11 mld zł, a w przyszłym wzrośnie o ponad 12 miliardów. Środki mają przyczynić się do dynamicznego rozwoju ośrodków naukowych w całym kraju. Minister edukacji i nauki tłumaczył, że subwencja gwarantuje wynagrodzenie minimalne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczelnie w ramach swoich budżetów znalazły większe pieniądze. Na przykładzie Chełma Przemysław Czarnek poparł budowanie kierunków lekarskich w mniejszych miejscowościach.

– To wcale nie oznacza obniżenia standardów kształcenia lekarskiego(…). Dlaczego nie mają się kształcić się w Chełmie, w Elblągu, Płocku czy Kaliszu, skoro brakuje lekarzy – wyjaśnił szef MEiN.

Wyliczenia, jakie przedstawił minister, wskazują, że w Polsce brakuje nawet 60 tys. lekarzy.

 

TV Trwam News

drukuj