Wypaczona biografia Jaruzelskiego

Czy generał Wojciech Jaruzelski dokonał zmian w swoim życiorysie poprzez rekonstrukcję teczki personalnej? Taką tezę na łamach Naszego Dziennika przedstawił dr Piotr Gontarczyk, historyk i biograf Wojciecha Jaruzelskiego.

Dr Piotr Gontarczyk mówiąc o celowych zmianach w zapisach z życiorysu gen. Wojciecha Jaruzelskiego wskazuje na zeszyt ewidencyjny zawierający podstawowe dane oficera i jego rodziny. Powinien on być uzupełniany sukcesywnie. Tymczasem „spis dokumentów z lat 1944-1979 został napisany jedną ręką i jednym pisakiem” a „po jego sporządzeniu zadecydowano o dołożeniu do teczki kolejnych czterech dokumentów z lat 1946-1950”.

Jak komentuje dr Piotr Gontarczyk, nie jest to autentyczny zeszyt ewidencyjny Jaruzelskiego, który powstał w latach pięćdziesiątych, lecz falsyfikat, którym zastąpiono usunięty oryginał. Historyk powołuje się na ocenę grafologa, według którego niektórych poprawek własnoręcznie dokonywał generał. Hipoteza jest taka, że teczka była preparowana w interesie i pod opieką, a także przy współudziale samego zainteresowanego, mniej więcej w latach 1989-1990 gdy Jaruzelski był prezydentem RP. Konsekwentnie starano się usunąć z niej dowody m.in. na to, że Jaruzelski zwalczał polskie podziemie niepodległościowe pod koniec lat 40.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl