Wybory parlamentarne w Hiszpanii odbędą się w grudniu

Wybory parlamentarne w Hiszpanii odbędą się w grudniu poinformował premier Mariano Rajoy, wymieniając 20 grudnia jako najbardziej prawdopodobną datę. Zgodnie z kalendarzem wyborczym głosowanie musi się odbyć przed końcem roku.

Kiedy zatwierdzimy budżet (na 2016 rok), ogłoszę wybory. Nie mogę podać dokładnej daty, ale to będzie w grudniu – powiedział Rajoy w wywiadzie dla radia Cope.

Naciskany przez prowadzącego audycję, premier powiedział: „Możecie zrobić nagłówek, że najbardziej prawdopodobną datą jest 20 grudnia”.

Szef rządu wykluczył możliwość uzyskania niepodległości przez Katalonię. „Nigdy do tego nie dojdzie. To nonsens” – zaznaczył. Wybory regionalne w tej autonomicznej prowincji odbędą się 27 września. Tamtejsze władze uważają je za plebiscyt w sprawie niepodległości regionu, co niepokoi władze centralne w Madrycie.

Badania opinii publicznej wskazują, że konserwatywna Partia Ludowa (PP) Rajoya najpewniej wygra grudniowe wybory, ale straci większość uzyskaną w poprzednim głosowaniu w 2011 roku.

PAP/RIRM

drukuj