fot. Tomasz Strąg

Partie polityczne przygotowują listy na wybory parlamentarne

Nie milkną echa niezadowolenia po zapowiedzi startu kandydatów Kukiz’15 z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ruch  opuszczają nie tylko posłowie, ale także działacze struktur regionalnych. Wszystkie ugrupowania pracują nad listami wyborczymi. Nieoczekiwanie Konfederację opuścili działacze prolife.    

W czwartek Paweł Kukiz poinformował o porozumieniu z PSL.

– Podpisaliśmy w ramach Koalicji Polskiej pomiędzy PSL i Kukiz’15  porozumienie programowe – mówił Paweł Kukiz.

Ta współpraca nie spodobała się wielu posłom Kukiz’15. Część z nich opuściła klub jeszcze przed podpisaniem porozumienia. To m.in. posłowie Tomasz Rzymkowski i Norbert Kaczmarczyk oraz wiceszef Kukiz’15 Jerzy Kozłowski. Już po podpisaniu porozumienia odeszły kolejne osoby, w tym poseł Elżbieta Zielińska. Teraz do tej listy dołączają kolejne nazwiska.

Struktury regionalne Kukiz’15 w Świętokrzyskiem opuściła jego szefowa Magdalena Fogiel-Litwinek. Z funkcji prezesa oddziału poznańskiego zrezygnował Bartosz Garczyński. Swojej funkcji nie sprawuje już prezes Zarządu Warszawskiego oddziału Kukiz’15 Michał Sawicki. Z 44 posłów, którzy w 2015 roku weszli do Sejmu z list Kukiz”15, w klubie pozostało 16. Jak mówił rzecznik PSL Jakub Stefaniak, kurczące się struktury Kukiz’15 nie są problemem.

– Środowisko Kukiz’15 oczyszcza się z radykalizmów. Ci, którzy mentalnie dawno byli w PiSie, za stołkami przedreptali do PiSu i to jest jasny obraz – dodał Jakub Stefaniak.

PSL przedstawi swoich kandydatów na sobotniej konwencji. W tym tygodniu pełne listy zaprezentuje Zjednoczona Prawica. Na wszystkie nazwiska Koalicji Obywatelskiej będzie trzeba poczekać przynajmniej do następnego tygodnia. Dziś KO pokazała liderów w województwie małopolskim. Były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PiS Paweł Kowal został jedynką w Krakowie.

– Zmieniło się PiS jestem rozczarowany, zachowując sympatię do osób jestem rozczarowany ich polityką, dlatego tu jestem. Jest dzisiaj w sensie politycznym między nami przepaść – podkreślił Paweł Kowal.

Kolejni liderzy regionu to także m.in. posłanki Platformy Dorota Niedziela i Urszula Augustyn. KO może mieć problem w Rzeszowie, gdzie jedynką miał być prezydent miasta Tadeusz Ferenc. Możliwe, że za namową mieszkańców Rzeszowa zrezygnuje z kandydatury, aby dalej prezydentować miastu. W niedziele swoich kandydatów do Sejmu zaprezentuje Lewica. Partie lewicowe wciąż liczą na współpracę opozycji w ramach Paktu Senackiego. Lewica ma swoje propozycje.

– Może to być pani mecenas Gabriela MorawskaStanecka z Katowic, może to być pan marszałek Jerzy Wenderlich z Włocławka, może to być pani marszałek Wanda Nowicka z Warszawy – zaznaczył Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Lewicy.

Tymczasem do Konfederacji przystąpił poseł Paweł Skutecki, do piątku związany z Kukiz’15.

– Dzisiaj jedyną opcją w Sejmie, która twardo i odważnie stoi po stronie wartości, po stronie wolności, po stronie dzieci i rodziny, jest Konfederacja – mówił Paweł Skutecki.

Poseł otrzyma trzecie miejsce na liście warszawskiej. Jedynką w stolicy będzie lider partii Wolność Janusz Korwin-Mikke. Do Konfederacji jedni przychodzą, inni odchodzą. W szeregach tej formacji nie ma już Kaji Godek i działaczy pro-life.

– Wypchnięto też działaczy pro-life na miejsca, które najprawdopodobniej do Sejmu nie wejdą. Były głosy jakby skierowane bezpośrednio do mnie, do członków naszego środowiska, żeby nie mówić za bardzo o aborcji, nie mówić o LGBT – stwierdziła Kaja Godek, prezes Fundacji Życie i Rodzina.

Nie zgadza się z tym lider Konfederacji Robert Winnicki.

– Nie porozumieliśmy się w zakresie okręgu wyborczego, co rzeczywiście miało miejsce, natomiast jeżeli chodzi o idee prolife, to nawet w ubiegły piątek w tej mównicy nawoływałem do tego, żeby PiS wreszcie zajęło się projektem „Zatrzymaj aborcję” – przypomniał Robert Winnicki.

Do 24 sierpnia 2019 r. partie oraz wszystkie organizacje, które chcą startować w październikowych wyborach, muszą zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj