fot. PAP/EPA

Wybory do PE: Chorwacja z najniższą frekwencją w UE – pobiła rekord Słowacji

Chorwacja odnotowała w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego najniższą frekwencję spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. W kraju, który do UE dołączył w 2013 roku, w wyborach do PE zagłosowało 21,34 proc. uprawnionych do tego wyborców – poinformował w poniedziałek portal Index.

Chorwaci pobili w niedzielę niechlubny rekord Słowacji, gdzie w 2019 roku w wyborach do PE udział wzięło 22,74 proc. wyborców. W wyborach do PE z 2019 roku udział wzięło niemal 30 proc. obywateli Chorwacji.

W niedzielę prawo głosu w Chorwacji posiadało 3 731 860 osób.

Wybory wygrała rządząca HDZ, uzyskując 34,6 proc. głosów dających jej sześć z 12 przysługujących państwu mandatów. Na drugim miejscu, z 26 proc. głosów, uplasowała się Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (SDP), która zdobyła cztery mandaty.

Po jednym przedstawicielu do Parlamentu Europejskiego wyślą: prawicowy Ruch Ojczyźniany (DP) oraz lewicowe Możemy! Pierwsze ugrupowanie uzyskało 8,82 proc. poparcia; drugie – 5,92 proc.

Jedynie w Chorwacji i na Litwie frekwencja spadła w niedzielę poniżej 30 procent.

Zgodnie z najnowszymi danymi UE najwyższą frekwencję osiągnęła Belgia, gdzie zagłosowało 89,29 proc. wyborców – głosowanie w tym kraju jest obowiązkowe.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl