fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szkoli nowych kontrolerów ruchu lotniczego odpowiedzialnych za polską przestrzeń powietrzną

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nadrabia zaległości w rekrutacji i szkoleniu kontrolerów ruchu lotniczego; 37 kandydatów rozpoczęło kurs – poinformowała PAŻP. Przyszli kontrolerzy zasilą służby kontroli ruchu w całym kraju niezbędne do zarządzania polską przestrzenią powietrzną – dodano.

Jak przekazała PAŻP, za dwa lata część z kandydatów stanie się kontrolerami ruchu lotniczego; nim to nastąpi przejdą szkolenie m.in. teoretyczne oraz praktyczne pod kierunkiem doświadczonego instruktora. Po zakończeniu kursu zasilą oni służby kontroli ruchu w całej Polsce – kontrolę obszaru, zbliżania i wieże na lotniskach.

„Większość kandydatów na kontrolerów, którzy rozpoczęli szkolenie urodziła się w latach 1990-2000, najwięcej z nich jest obecnie w wieku 24 lat” – przekazała PAŻP.

Jak dodano, osoby te uczą się lub pracują najczęściej na kierunkach technicznych, informatycznych, lotniczych, transportowych oraz finansowych; 14 proc. stanowią kobiety oraz osoby z wykształceniem średnim. Agencja podkreśla, że nie ma wymogu ukończonych studiów. Kandydaci powinni znać język angielski, mieć dobry stan zdrowia, wyobraźnię przestrzenną, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz pracy indywidulnej i zespołowej.

PAŻP przypomniała, że w styczniu br. Agencja rozpoczęła proces uzupełniania kadr niezbędnych do zarządzania polską przestrzenią powietrzną w sposób „ciągły, bezpieczny i efektywny”.

„W efekcie błędów w systemie szkolenia kontrolerów w latach 2018-2023, obecnie sytuacja wymaga szybkich uzupełnień obsady kontrolerskiej w wybranych miejscach. Obok wyboru i rozpoczęcia szkolenia przez kolejnych 37 kandydatów do służby KRL, w 2024 roku w PAŻP zostały zmienione podstawowe założenia systemu rekrutacyjnego na te stanowiska. Obecnie rekrutacja jest prowadzona w sposób ciągły. Dzięki temu w bazie PAŻP jest obecnie 2,5 tys. zgłoszeń od kandydatów” – podała Agencja.

Jak dodano, celem takiej strategii jest „uelastycznienie procesu wyszukiwania i szkolenia kandydatów, tak aby w przyszłości nie pojawiło się ryzyko braków obsady niezbędnych do skutecznego i płynnego zarządzania przestrzenią powietrzną w Polsce”.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapewnia ciągłą żeglugę powietrzną w polskiej przestrzeni powietrznej, w tym na zasadach wyłączności służbę ruchu lotniczego oraz inne służby żeglugi powietrznej: służbę łączności, służbę nawigacji, służbę dozorowania. Agencja prowadzi również Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, który jest certyfikowaną organizacją szkoleniową kontrolerów ruchu lotniczego. Jego zadaniem jest szkolenie zawodowe kandydatów do pracy w służbach ruchu lotniczego i przygotowanie ich do egzaminów państwowych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl