fot. PAP/Adam Warżawa

Wybór nowego prezesa IPN przełożony

28 maja Sejm będzie głosował nad powołaniem nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomenduje dr. Karola Nawrockiego – obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Opozycja nie zgadza się na jego kandydaturę i atakuje IPN.

Posłowie Lewicy rozpoczęli dzień od złożenia wniosku o likwidację Instytutu Pamięci Narodowej. Jako powód wskazywali, że Instytut dzieli społeczeństwo, a koszty jego utrzymania są ogromne. [czytaj więcej]

– Rocznie budżet IPN to około 400 mln złotych, które przeznaczone są na historyczne wojenki, niszczenie ludzi, uprawianie polityki historycznej w takt nadawany przez prawicowych ekstremistów – mówił Krzysztof Śmiszek, wiceszef klubu Lewicy.

W zamian proponują utworzenie Instytutu Ochrony Konstytucji. Na zarzuty Lewicy odpowiedział obecny prezes IPN dr Jarosław Szarek.

– Słowa o upolitycznieniu IPN nie mają racji bytu i nie odpowiadają prawdzie – podkreślił dr Jarosław Szarek.

Prezes instytutu wskazał, że nie da się „tak po prostu” wykreślić dorobku Instytut z okresu XX wieku. Powodem kolejnych dyskusji wokół IPN jest głosowanie Sejmu nad kandydatem – na kolejną kadencję – na stanowisko prezesa Instytutu. Jest nim dr Karol Nawrocki.

– Ma duży dorobek, w szczególności prowadzenie z sukcesami Muzeum II Wojny Światowej. Pod jego dyrekcją muzeum jest licznie odwiedzane i cieszy się sporą renomą – zaznaczył Marek Ast, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli, że nie poprą kandydatury Nawrockiego.

– Pan Nawrocki nie jest ani osobą bezstronną, ani osobą apolityczną, nie jest osobą o nieposzlakowanej opinii – stwierdziła Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej.

Pierwotnie Sejm miał zająć się głosowaniem nad kandydaturą dr. Karola  Nawrockiego w czwartek 20 maja. Jednak wybór nowego prezesa został przesunięty. Do głosowania dojdzie prawdopodobnie 28 maja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl