fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Wtorek ostatnim dniem na złożenie wniosku o możliwość głosowania w eurowyborach poza miejscem stałego zamieszkania 

Jeszcze tylko dziś osoby przebywające poza stałym miejscem zamieszkania mogą się dopisać do spisu wyborców w dowolnej gminie. Eurowybory odbędą się w niedzielę 26 maja.        

Aby oddać głos poza miejscem stałego zamieszkania, do wtorku w urzędzie danej gminy (tam, gdzie chcemy głosować) trzeba złożyć wniosek zawierający: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL (w przypadku obywatela UE nr paszportu lub innego dokumentu tożsamości), a także adres zamieszkania.

Można to zrobić także za pomocą Profilu Zaufanego. To ułatwienie dla osób, które od dłuższego czasu przebywają poza miejscem zamieszkania.

O dopisanie do spisu wyborców mogą wnioskować także osoby bezdomne, które chcą zagłosować – mówi Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.

– Jeszcze do wtorku można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego. To jest opcja dla osób, które już teraz są poza miejscem swojego stałego zamieszkania i chciałyby w miejscu czasowego pobytu głosować. Taki wniosek składa się w urzędzie gminy w miejscu tego czasowego pobytu. Do czwartku wyborcy, którzy zamierzają głosować za granicą, mogą składać wnioski do konsulów o wpisanie do spisu wyborców w wybranych obwodach zagranicznych – wyjaśnia Krzysztof Lorentz.   

Lokale wyborcze w Polsce będą otwarte w niedzielę godzinach od 7.00 do godz. 21.00. W naszym kraju głosowanie odbędzie się w 13 okręgach, z których wyłonionych zostanie 52 europosłów.

Wstępne wyniki wyborów, tzw. exit polls, poznamy tuż po godz. 21.00.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj