WSKSiM zainaugurowała nowy rok akademicki

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowała 16. rok swojej działalności. Dzisiejsze uroczystości są połączone z pierwszym odpustem w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Ceremonię rozpoczęcia nowego roku akademickiego otworzył Rektor-Założyciel WSKSiM o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Głos zabrał także obecny Rektor uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– Chcę podkreślić, że nasza uczelnia od 15 lat – tak jak to zainspirował ojciec Założyciel, o. Dyrektor Tadeusz Rydzyk – pragnie, aby dzięki niej wyrastali ludzie, którzy będą zawsze szanować dobre imię Pana Boga, ludzie, którzy będą zawsze szanować dobre imię człowieka, będą bronić jego godności. Ludzie, którzy będą bronić dobrego imienia swojej rodziny, godności Ojczyzny, będą bronić dobrego imienia darów Stwórcy całego stworzenia – mówił rektor WSKSiM.

Na uroczystości przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych oraz  parlamentarzyści. List prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał szef gabinetu prezydenta minister Adam Kwiatkowski.

„Życzę Państwu wielu sukcesów w kontynuowaniu misji edukacji i formowania młodych ludzi do pracy w obszarze mediów, polityki, kultury i technik informatycznych. Z życzliwością i uznaniem przyjmuję zaangażowanie szkoły w kształcenie w duchu wrażliwości na godność i potrzeby człowieka, w duchu chrześcijańskich wartości, które przez wieki budowały naszą tożsamość i dziedzictwo narodowe. Życzę dobrej owocnej współpracy oraz poczucia głębokiej satysfakcji płynącej z dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami. Drodzy studenci, życzę pomyślnej realizacji państwa aspiracji indywidualnych oraz wszelkiej osobistej pomyślności w nowym roku akademickim – napisał prezydent.

Okolicznościowe listy wystosowali także m.in. premier RP Beata Szydło oraz  minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wykład inauguracyjny wygłosił minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę m.in. na znaczenie decyzji NATO o wzmocnieniu wschodniej flanki sojuszu.

– Decyzje, które podjęliśmy w lipcu obecnego roku na warszawskim szczycie NATO, mają historyczne znaczenie dla Polski i dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Po raz pierwszy od ponad 70 lat udało się odebrać Rosji prawo weta, prawo decyzji o tym, jak będzie definiowany Polski interes narodowy i o tym, jakie wojska sojusznicze mają, a jakie nie mają prawa stacjonować w naszej ojczyźnie – wskazał szef MON.

W południe sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Szlachetki, biskupa pomocniczego gdańskiego. W homilii dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR nawiązał do odbywających się w Toruniu uroczystości.

– Dziś święto Jana Pawła II. Pierwszy odpust w naszym tak młodym Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Stajemy w naszej świątyni z rodakiem przed obrazem naszej Matki, przed którym – przed tym samym! – codziennie godzinami klęczał prosząc za Kościół Polskę i świat. Dziś, w jego święto rozpoczynamy tu dwa wielkie dzieła: 16 już rok akademicki wspaniałej Alma Mater i nowe dzieło – Bractwo św. Jana Pawła II – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

W trakcie Eucharystii włączono kandydatów do wspólnoty Bractwa św. Jana Pawła II.

Transmisję dzisiejszych uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl