Wręczono nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Tegoroczni laureaci to: ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, kompozytor Michał Lorenc oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Przyznawana nieprzerwanie od 1948r. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” nagroda, należy do najważniejszych niepaństwowych wyróżnień w dziedzinie polskiej kultury.

Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nagrodę otrzymał za wieloletnią i ofiarną służbę duszpasterską, troskę o jedność Kościoła i narodu w Polsce oraz za odwagę ekumenicznych inicjatyw. Laureat podziękował za to szczególne wyróżnienie.

Chcę serdecznie podziękować za to wyróżnienie, za to zauważenie przez tych ludzi, którzy kierują się zasadą promocji cywilizacji chrześcijańskiej, we współczesnym społeczeństwie. Cywilizacja chrześcijańska to cywilizacja oparta na prawdzie, miłości, na Bożych Przykazaniach, których dzisiaj wołanie o szacunek jest coraz bardziej intensywne. Odejście od tych podstaw, które stworzyły tą cywilizację europejską, stworzyły kulturę Europy jest zawsze niebezpieczne, a ich wspieranie, tych starych sprawdzonych zasad jest twórczym budowaniem relacji międzyludzkich – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Michałowi Lorencowi nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcia na polu muzyki filmowej, zwłaszcza za oprawę muzyczną do filmu „Jan Paweł II. Szukałem was…”.

Włodzimierz Pietrzak żył 31 lat, był żołnierzem Powstania Warszawskiego. Napisał sześć tomów prozy, dwa niewielkie tomiki wierszy oraz dramat. Nagroda jego imienia przyznawana jest za twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

 

drukuj