fot. WOT

WOT: ponad 400 ochotników złoży w weekend przysięgę wojskową

Ponad 400 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej złoży w najbliższy weekend przysięgę. W sobotę uroczyste zaprzysiężenia odbędą się w Białymstoku, Inowrocławiu i Lesznie; natomiast w niedzielę w Lublinie, Słupsku, Kielcach, Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu.

Wszystkie zaplanowane zaprzysiężenia odbędą się w reżimie sanitarnym, na terenie jednostek wojskowych, bez udziału gości.

Do 1. Podlaskiej Brygady OT dołączy w sobotę 43 żołnierzy, do 8. Kujawsko-pomorskiej Brygady OT – 42 żołnierzy, a do 12. Wielkopolskiej Brygady OT – 52.

W niedzielę, w koszarach 2. Lubelskiej Brygady OT przysięgę złoży 73 żołnierzy; 38 ochotników stanie się tego dnia żołnierzami 7. Pomorskiej Brygady OT. Do 10. Świętokrzyskiej Brygady OT dołączy w niedzielę 85 żołnierzy, do 11. Małopolskiej Brygady OT – 35, do 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT – 30, a do 16. Dolnośląskiej Brygady OT – 27 żołnierzy.

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił w piątkowym wpisie na Twitterze, że kiedy obejmował urząd ministra, liczba żołnierzy OT wynosiła 7 tys., natomiast obecnie dziś jest ich prawie 28 tys.

„Niedawno zdecydowałem o powołaniu 3 nowych brygad WOT, których łącznie będzie już 18. W weekend kolejni żołnierze złożą przysięgę i liczebność formacji zwiększy się o prawie 500” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 28 tys. żołnierzy, z czego ponad 24 tys. stanowią ochotnicy. Formacja wspiera walkę państwa z pandemią koronawirusa. Każdego dnia ok. 6 tys. żołnierzy WOT wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych wspiera szpitale i placówki medyczne, pobiera wymazy, wspiera szczepienia, wspiera seniorów oraz kombatantów, organizacje pozarządowe oraz samorządy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl