fot. PAP/Marcin Bielecki

Zachodniopomorskie: Pożegnanie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie

W koszarach dywizjonu artylerii samobieżnej w Choszcznie pożegnano dziś żołnierzy czwartej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generałowi dywizji doktorowi Dariuszowi Parylakowi przez dowódcę 12 Brygady Zmechanizowanej pułkownika Romana Łytkowskiego – poinformowały służby prasowe Szczecińskiej Dywizji. Odczytano również decyzję o skierowaniu IV zmiany PKW w rejon misji wojskowej.

Żegnając wyjeżdżających Dariusz Parylak podkreślał rolę Wojska Polskiego w budowaniu stabilizacji oraz pomocy lokalnej społeczności w Libanie.

Obecność polskich żołnierzy jest potrzebna bo stwarza szansę na pokojowe współistnienie narodów, które od pokoleń pozostają w konflikcie” – powiedział dowódca.

Gotowość żołnierzy do wykonania nawet najtrudniejszych zadań podczas misji poruszał dowódca IV zmiany PKW w Libanie pułkownik Radosław Lewandowski.

Intensywne szkolenie, które jest za nami niewątpliwie przyczyni się do tego, że sześć miesięcy służby w Libanie minie szybko, dlatego nie będę mówił żegnajcie, a do zobaczenia, kiedy to w tym samym składzie, ale bogatsi o doświadczenia powrócimy, a ja zamelduję wykonanie zadania” – mówił Radosław Lewandowski.

Na zakończenie uroczystości podpisano protokół podporządkowania kontyngentu Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie (UNIFIL) realizuje zadania w ramach Tymczasowych Sił Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Libańskiej oraz prowadzi ochronę Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bejrucie.

PAP

drukuj