fot. facebook.com

Wojna handlowa między Chinami a Stanami Zjednoczonymi

To kolejna zimna wojna – mówią eksperci o konflikcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jednak tym razem to nie rywalizacja na zbrojenia, ale na handel. Donald Trump oskarża władze w Pekinie o manipulowanie kursem juana, a jednocześnie nie wyklucza porozumienia. Im szybciej do niego dojdzie, tym lepiej dla światowej gospodarki, także polskiej.

Wojna handlowa między Chinami a Stanami Zjednoczonymi wkroczyła w nową fazę.

– Rząd chiński sięga po regulowanie kursem walutowym i to jest bardzo niebezpieczne  – mówił ekonomista Mariusz Kękuś.

Dolar kosztuje dziś ponad 7 juanów. To najniższy kurs juana w stosunku do dolara od dekady.

– Im dłużej trwa wojna handlowa, tym słabsze są Chiny, a my jesteśmy silniejsi. Przyjmujemy ogromne sumy pieniędzy, miliardy dolarów. Im dłużej to trwa, tym silniejsi jesteśmy, dlatego myślę, że sytuacja nie potrwa długo – oświadczył prezydent USA Donald Trump.

Jednocześnie nie wyklucza on zawarcia porozumienia.

– Uważam, że prowadzimy bardzo dobre rozmowy z Chinami. Chcą dojść do porozumienia. Zobaczymy, co się wydarzy. Była umowa, ale oni postanowili z niej zrezygnować. Myślę, że teraz chcieliby znowu skorzystać z tej okazji – podkreślił Donald Trump.

Sytuację źle odbierają rynki handlowe. Na dłuższą metę oba kraje mogą wiele stracić.

– Może to być przyczynek do jakiegoś gospodarczego wstrząsu, który będzie impulsem do większego kryzysu. Myślę, że zarówno Donald Trump, jak i strona  chińska powinny wyhamować swoje zapędy – powiedział Mariusz Kękuś.

Już teraz rywalizacja między światowymi mocarstwami przenosi się na Europę Środkowo-Wschodnią, w której Chiny inwestują ogromne pieniądze – zauważył niemiecki dziennik „Die Welt”.

„Chińczycy przychodzą z dużymi pieniędzmi i są je gotowi wydawać tam, gdzie inwestorom z UE się to nie opłaca. Polska, jako największy kraj w regionie otrzymała dotychczas najwięcej bezpośrednich inwestycji chińskich. Władze w Warszawie przyjmują je z radością, ponieważ polska gospodarka kwitnie. W ubiegłym roku urosła o oszałamiające pięć procent” – czytamy w „Die Welt”.

Dlatego Polska na razie może być jednak spokojna – zaznaczył Mariusz Kękuś.

– Natomiast, jeżeli zacznie się jakaś recesja ogólnoświatowa, to należy spodziewać się retorsji w całej gospodarce światowej. Na pewno Polska w tej sytuacji też ucierpi – mówił ekonomista. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl