fot. PAP/Paweł Supernak

Wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne – na przełomie sierpnia i września

Na przełomie sierpnia i września odbędą się wojewódzkie stoły edukacyjne. Rozmowy ma podsumować spotkanie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef MEN-u Dariusz Piontkowski podkreśla, że idea okrągłego stołu się sprawdziła. Ma nadzieję, że kolejne propozycje zostaną przedstawione w regionach.

W ocenie ministra zmiany powinny nastąpić w ścieżce awansu nauczycieli. Należy też ograniczać przepisy.

– Okrągły stół zaproponowany przez premiera Mateusza Morawieckiego okazał się udaną inicjatywą. Padło tam wiele propozycji, co jeszcze można zmienić. Przypomnę, że na razie jesteśmy w trakcie zmiany strukturalnej, programowej i reformy szkolnictwa zawodowego, a przed nami zmiana całej pragmatyki zawodowej nauczycieli dotyczącej awansu zawodowego, oceniania nauczycieli i funkcjonowania szkoły na co dzień. Mamy nadzieję, że takie pomysły zostaną zgłoszone również w wojewódzkich stołach edukacyjnych. Odbędzie się on na przełomie sierpnia i września. Ich podsumowaniem będzie ogólnopolski stół zwołany przez pana premiera – mówi Dariusz Piontkowski.

Rząd zwiększa także wynagrodzenia nauczycieli. W tym roku ich uposażenia wzrosną o blisko 15 proc. Rząd chce także rozmawiać o podwyżkach w kolejnych latach.

W kwietniu w części szkół odbył się protest na tle płacowym. Akcję zorganizowały ZNP i FZZ, które nie przystały na propozycje władz. Protest został zawieszony do września.

RIRM

drukuj