Wniosek o wotum nieufności wobec rządu – w poniedziałek

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował, że wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu zostanie złożony w Sejmie w poniedziałek. Politycy PiS wcześniej zdecydowali, że nie będą go zgłaszać przed zakończeniem szczytu budżetowego UE. 

„Nie chcieliśmy składać wniosku przed zakończeniem szczytu. Dopóki Donald Tusk negocjował w imieniu Polski, nie chcieliśmy osłabiać jego pozycji. Planowaliśmy zrobić to dzisiaj, ale szczyt się przeciągnął” – powiedział Hofman.
„Urząd marszałkowski rozpoczyna pracę w poniedziałek, to jest najbliższy możliwy termin” – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 19-22 lutego; następne – 7-8 marca. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła, że wniosek PiS nie będzie raczej rozpatrywany w tym miesiącu i stanie się to raczej na pierwszym posiedzeniu w marcu.

Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 posłów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

PAP/RIRM

drukuj