Wniosek do TK ws. zakazu strajku dla pracowników urzędów publicznych

Solidarność skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie zakazu strajku dla pracowników urzędów publicznych.

Chodzi o zgodność z Konstytucją ustawy z maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Uchwałę w sprawie wniosku do trybunału podjęła obradująca wczoraj w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.

Związek podważa zgodność z ustawą zasadniczą – artykuł 19 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Stanowi on, że „prawo do strajku nie przysługuje pracownikom zatrudnionym w organach władzy państwowej, administracji rządowej i samorządowej, sądach oraz prokuraturze”.

– Ta ustawa zawiera bardzo istotną wadę, która pozbawia prawa do strajku dużą część polskich pracowników. Bierze się to stąd, że ustawa nie pozwalając na strajkowanie takim służbom jak policja, skarbówka, prokuratorzy, sądy nie wzięła pod uwagę, że w tych instytucjach pracują pracownicy, którzy są normalnymi pracownikami. Ustawa dała to wszystko pod jeden margines odbierając zwykłym pracownikom możliwość dochodzenia swoich praw pracowniczych, także na drodze strajku – powiedział Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Kwestionowane przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych są także sprzeczne z unormowaniami Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – dodaje Marek Lewandowski.

– Trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, konstytucyjna nierówność pracowników wobec prawa; pracownicy ze względu na miejsce zatrudnienia – mimo, że wykonują to samo – są pozbawieni uprawnień, które mają koledzy w tzw. firmach cywilnych. Z drugiej strony, konsekwencją są prawa, które na świecie mają pracownicy, a w naszym kraju pracownicy nie mogą z tego korzystać chociaż Polska podpisała wszelkie możliwe konwencje i dyrektywy dotyczące tej sfery naszego prawa – zwrócił uwagę Marek Lewandowski.  

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl