Włochy: S. Karczewski spotkał się z Polonią w Rzymie

Uczestniczący w stolicy Włoch w uroczystościach z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich marszałek polskiego Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w piątek z włoską Polonią w Wiecznym Mieście.

„Polacy mieszkający za granicą są nam bardzo drodzy” – zapewnił podczas spotkania w ambasadzie RP w Rzymie.

Zwracając się do przedstawicieli włoskiej Polonii, marszałek Karczewski mówił o 20 milionach Polaków mieszkających poza ojczyzną na całym świecie i podkreślał, że przedstawiciele polskich władz spotykają się z Polonią i do niej jeżdżą.

„Czasami spotykamy się z osobami, które nie mówią już ani nie rozumieją ani słowa po polsku” – zauważył polityk.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę na to, że włoską Polonię można uznać za najstarszą na świecie.

Odnosząc się do trwających w stolicy Włoch uroczystości z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich i dyskusji na temat reformy i przyszłości Unii Europejskiej, marszałek Karczewski wyjaśnił: „mówimy, że nie chcemy tracić naszej suwerenności”. Jak zauważył: „spóźniliśmy się do tej Europy z powodu układu w Jałcie, nie zabraliśmy się wtedy do tego pociągu”.

Marszałek Senatu mówił też, nawiązując do trwającej debaty na temat Unii Europejskiej dwóch prędkości, że UE powinna „wspólnie pracować”. Przywołał dyskusję w Rzymie, w trakcie której UE była porównywana albo do samolotu, albo też okrętu.

„My nie chcemy schodzić z tego okrętu do szalupy” – oświadczył.

Stanisław Karczewski zapewnił, że władze analizują, jakie są potrzeby Polonii.

„Dla nas najważniejsza jest młodzież i dzieci” – zadeklarował.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl