Szef MSZ udaje się z wizytą do USA

W niedzielę szef Ministerstwa Spaw Zagranicznych Witold Waszczykowski udaje się z wizytą do Stanów Zjednoczonych; weźmie tam udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do Walki z Daesz – poinformował w piątek PAP dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.

Jak zapowiedział, w poniedziałek min. Waszczykowski w Nowym Jorku będzie prowadzić rozmowy w ramach kampanii na rzecz polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Szef polskiej dyplomacji ma przedstawić założenia i priorytety polskiego członkostwa w Radzie, m.in. na spotkaniach z „wybranymi ambasadorami państw członkowskich ONZ, głównie z regionu Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN)” oraz z przedstawicielami Organizacji: przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peterem Thomsonem i zastępcą sekretarza generalnego ds. politycznych Jeffreyem Feltmanem.

Minister ma też wziąć udział w otwarciu wystawy w nowojorskiej siedzibie głównej ONZ poświęconej rewitalizacji Łodzi; towarzyszyć mu będzie zastępca Sekretarza Generalnego ONZ Amina Mohammed.

„Minister przedstawi przy tym kandydaturę miasta na gospodarza wystawy International EXPO 2022, która będzie poświęcona tematyce rewitalizacji obszarów miejskich” – zapowiedział Wawrzyniak.

We wtorek Witold Waszczykowski uda się do Waszyngtonu, gdzie zostanie do środy. Weźmie tam udział w spotkaniu szefów MSZ państw Globalnej Koalicji do Walki z Daesz (arabski akronim IS) w siedzibie Departamentu Stanu USA, a także w spotkaniu tzw. małej grupy – krajów najbardziej zaangażowanych w działania Koalicji. Tematem rozmów będą warunki pokonania Daesz w Syrii i Iraku. Jak zaznaczył Wawrzyniak, „udział w obradach w wąskim gronie jest wyrazem docenienia zaangażowania Polski, również wojskowego, w zwalczanie Daesz”.

W skład Globalnej Koalicji wchodzi obecnie 68 państw, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Turcja, Irak, Egipt i Australia, a także organizacje międzynarodowe: Unia Europejska, Liga Arabska oraz Interpol.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl