fot. pixabay.com

Włochy: rekordowy proces mafii z Kalabrii – łącznie ponad 2120 lat więzienia dla 207 oskarżonych

Ponad 2120 lat więzienia dla 207 oskarżonych – to finał megaprocesu bossów i członków kalabryjskiej mafii, ‘ndranghety, a także osób z nimi powiązanych. Łącznie na ławie oskarżonych w auli-bunkrze w mieście Lamezia Terme na południu Włoch zasiadło 338 osób. Pod każdym względem proces był rekordowy.

Najważniejszy proces przeciwko mafii z Kalabrii zakończył się w poniedziałek po 2 latach i 10 miesiącach. Wymierzony był w gangi 'ndranghety z prowincji Vibo Valentia, na czele których stoi rodzina Mancuso z miejscowości Limbadi. Proces to rezultat zatrzymania przez karabinierów w grudniu 2019 roku ponad 330 osób.

Na miejsce tego rekordowego procesu wybrano największą salę sądową-bunkier w Europie, w mieście Lamezia Terme. Jej rozmiary są imponujące: 103 metry długości, 35 metrów szerokości – może pomieścić ponad 1000 osób. Oskarżonym towarzyszyło około 600 adwokatów.

Odczytano rekordowe orzeczenie składu sędziowskiego złożonego z trzech kobiet: 207 wyroków skazujących – kary od 10 miesięcy do 30 lat więzienia, łącznie ponad 2120 lat. Wyrok ten zapadł po 36 dniach narady sądu.

Na 11 lat więzienia za powiązania z mafią skazano byłego parlamentarzystę Forza Italia, adwokata Giancarlo Pittellego.

Wyrok 30 lat otrzymali bossowie kalabryjskiej mafii: Saverio Razionale, Domenico Bonavota, Paolino Lo Bianco i Antonio Vacatello.

Prokurator Vincenzo Capomolla z miasta Catanzaro określił 'ndranghetę jako „zakorzeniową, szerzącą się i budzącą niepokój”.

Mafia z Kalabrii uważana jest za najpotężniejszą we Włoszech. Gigantyczne zyski czerpie z globalnego handlu narkotykami.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl