fot. PAP/EPA

Sąd Najwyższy USA oddalił apelację policjanta Dereka Chauvina skazanego za spowodowanie śmierci George’a Floyda

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił rozpatrzenia apelacji byłego funkcjonariusza policji z Minneapolis Dereka Chauvina od wyroku skazującego za spowodowanie śmierci George’a Floyda (zaklasyfikowane jako morderstwo) – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Były policjant odsiaduje wyrok 22,5 roku więzienia.

Sąd Najwyższy oddalił apelację Dereka Chauvina wniesioną po tym, gdy Sąd Apelacyjny w Minnesocie podtrzymał wyrok skazujący za spowodowanie śmierci George’a Floyda (zaklasyfikowane jako morderstwo) z 2021 r. i odrzucił wniosek Dereka Chauvina o ponowny proces. Skazany argumentował, że stronniczość ławy przysięgłych pozbawiła go prawa do sprawiedliwego procesu zgodnie z szóstą poprawką do konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Derek Chauvin odsiaduje wyrok 22,5 roku więzienia.

Śmierć czarnoskórego George’a Floyda wywołała protesty w wielu miastach Stanów Zjednoczonych i innych krajów, skupiając uwagę na kwestii równości rasowej.

Derek Chauvin w kwietniu 2021 r. został uznany przez 12-osobową ławę przysięgłych za winnego morderstwa po trzytygodniowym procesie, który obejmował zeznania 45 świadków.

W apelacji z 2022 r. obrońca Dereka Chauvina, William Mohrman, argumentował, jakoby sędzia okręgowy hrabstwa Hennepin, Peter Cahill, popełnił wiele błędów.

William Mohrman nalegał, aby Sąd Najwyższy uwzględnił apelację w celu sprawdzenia, czy przysięgli nie byli stronniczy z powodu chęci uniknięcia ewentualnego „wyrządzenia szkody społeczności, gdyby nie zapadł wyrok skazujący”.

W kwietniu Sąd Apelacyjny w Minnesocie odrzucił apelację byłego policjanta, podtrzymując wyrok i odrzucając wniosek skazanego o nowy proces. W lipcu sąd najwyższy Minnesoty odrzucił wniosek Dereka Chauvina o ponowne rozpatrzenie sprawy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl