Wizyta Putina na Węgrzech

Na Węgrzech planowana jest dziś wizyta prezydenta Rosji. Władimir Putin będzie rozmawiał z premierem Viktorem Orbanem i z prezydentem Janosem Aderem.

Jednym z tematów będzie dwustronna współpraca w sferze energetycznej, w tym atomowej i gazowej.

Jest to rewizyta Putina po roboczej wizycie Orbana w Moskwie w styczniu 2014 r. Zbiega się ona z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Budapesztu przez Armię Czerwoną.

Politolog, dr Lech Jańczuk mówi, że poprzez spotkania z Putinem Węgry  próbują sobie stworzyć kartę przetargową w negocjacjach z UE.

– Tworzenie takiej karty, że jeśli nie będziecie z nami rozmawiać w sposób partnerski, to wówczas my będziemy próbowali zbliżenia do Rosji. Na razie jest to ta pożyczka 10 mld, ale nie sądzę, aby Wiktor Orban i partia Fidesz w sposób realny myślała o wyjściu, czy rozluźnieniu kontaktów z UE, bo to jest niemożliwe ze względów prawnych, ekonomicznych i politycznych i przejścia do bloku rosyjskiego. Tym bardziej, że nie ma żadnego połączenia terytorialnego między Rosją a Węgrami, bo tutaj mamy ten konflikt na Ukrainie – powiedział dr Lech Jańczuk.   

Putin i Orban omówią możliwość przedłużenia wygasającego w grudniu 2015 r. kontraktu na dostawę rosyjskiego gazu ziemnego lub zawarcia nowego.

Węgry są pierwszym krajem rozpoczynającym takie negocjacje z Gazpromem po decyzji Moskwy o rezygnacji z budowy gazociągu South Stream i zastąpieniu go magistralą Turkish Stream.

RIRM

drukuj