Wilno zaprasza Polaków i Polonię do poloneza na stulecie niepodległości

Polacy i Litwini, którzy w lutym na Placu Ratuszowym w Wilnie tańczyli wspólnie poloneza z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Litwę, zapraszają wszystkich rodaków do zorganizowania takiej imprezy 11 listopada – w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Na Placu Ratuszowym w Wilnie 16 lutego sto par zatańczyło poloneza znanego z filmu Pan Tadeusz. Teraz ponownie zatańczą w niedzielę 11 listopada – w święto niepodległości Polski” – powiedział PAP jeden z organizatorów przedsięwzięcia Łukasz Kamiński.

„Do drugiej edycji wilniacy zaprosili już zespoły z Polski, które zatańczą u siebie – m.in. w Siemiatyczach (Podlaskie) i w innych miastach” – zaznaczył.

Pomysł imprezy powstał w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie oraz najstarszym na Wileńszczyźnie Polskim Artystycznym Zespole Pieśni i Tańca „Wilia”, którego członkiem jest Kamiński.

Lutowy występ stu par tancerzy – z polskich zespołów Wilna i Wileńszczyzny, a także zespołów litewskich zakończony rozciągnięciem 100-metrowych flag – polskiej i litewskiej – można obejrzeć na You Tube (https://youtu.be/5_JqEoKEZag). Oprócz poloneza zatańczono też litewską polkę Suktinis.

PAP/RIRM

drukuj