fot. Tomasz Strąg

Wielkopolskie: w miejscach kaźni po raz 12 zapłoną znicze pamięci

W dziesiątkach miejsc pamięci w całej Wielkopolsce zapłoną dziś znicze upamiętniające pomordowanych mieszkańców regionu. Po raz 12 odbywa się akcja „Zapal znicz pamięci”.

Przedsięwzięcie organizowane jest w Wielkopolsce a także w sąsiednich regionach. Celem akcji jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach służącej eksterminacji polskich elit operacji Tannenberg i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Asystent prasowy poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marta Sankiewicz przypomniała, że dzięki akcji co roku czczona jest pamięć ok. 40 tys. przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy – w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku.

W tym roku w ramach akcji w szczególności przypominanych jest pięć postaci. Wśród nich jest powstaniec wielkopolski, działacz społeczno-polityczny Mieczysław Hejnowicz, rozstrzelany 21 października 1939 r. w publicznej egzekucji na rynku miejskim w Gostyniu. Wspominana jest nauczycielka z gimnazjum w Rypinie Teodozja Łapkiewicz, która była torturowana, zgwałcona i zamordowana przez oficera SS.

Przypominane są też sylwetki zamordowanego w masowej egzekucji w Katowicach aptekarza, powstańca wielkopolskiego Edmunda Baranowskiego, rozstrzelanego w lasach lućmierskich za odmowę podpisania volkslisty i propolską postawę przemysłowca, działacza społecznego w Pabianicach Stefana Burschego oraz rozstrzelanego w Piaśnicy Hipolita Roszczynialskiego, działacza społeczno-politycznego, rotmistrza 18 Pułku Ułanów Pomorskich, wójta Rumii Zagórza.

Według historyków na terenach wcielonych do III Rzeszy Niemcy wprowadzili znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tam ok. 40 tysięcy osób – przedstawicieli polskich elit.

Akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci” to wspólny przedsięwzięcie pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN, Radia Poznań oraz lokalnych rozgłośni radiowych. Partnerem medialnym jest portal dzieje.pl, zostało zainicjowane w Wielkopolsce w 2009 roku. Akcja odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl