Podkarpackie: Trwa porządkowanie leśnych mogił i cmentarzy

Przed Wszystkimi Świętymi w lasach Podkarpacia, m.in. w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na pogórzach karpackich, trwa porządkowanie mogił i miejsc pamięci na leśnych cmentarzach.

„Las zawsze dawał schronienie, np. partyzantom, toczyły się tam krwawe bitwy i potyczki. Chowano też w lasach ofiary wielkich epidemii” – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak zaznaczył, w lasach zarządzanych przez nadleśnictwa krośnieńskiej RDLP znajdują się 52 cmentarze wojenne z obu wojen światowych.

„Zlokalizowano w nich również cztery cmentarze rzymskokatolickie, 27 cmentarzy obrządku wschodniego, cztery kirkuty, 15 cmentarzy cholerycznych. Jest też 96 mogił zbiorowych i pojedynczych” – mówił Edward Marszałek.

Rzecznik dodał, że „miejsca dawnych pochówków często znaczą kapliczki leśne, których naliczono 222, jak również 239 krzyży pokutnych lub wotywnych”.

„Zapewne wiele grobów wciąż pozostaje niezidentyfikowanych i zapomnianych. W przyszłym roku planowana jest systemowa inwentaryzacji leśnych cmentarzy i miejsc pochówku w całych Lasach Państwowych” – zauważył Edward Marszałek.

RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc.

PAP

drukuj