[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski o problemie alkoholizmu w Polsce: W latach 2002-2017 roczne spożycie alkoholu zwiększyło się z 6,5 litra do ponad 10 litrów na mieszkańca

Nasza Ojczyzna potrzebuje pełnej mobilizacji do walki z pijaństwem. Potrzebuje trzeźwych liderów, którzy będą przewodzić rodakom w walce z wadami narodowymi. Pijane elity mogą w różny sposób zniszczyć Polskę – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski poruszył problem uzależnienia od alkoholu, który dotyka dużą część polskiego społeczeństwa. Zdaniem ks. Biskupa „zbyt mało jest tych, który potrafią świadczyć o ogromnej wartości całkowitej abstynencji”.

– Przywołajmy tutaj przykład króla Władysława Jagiełło, zwycięzcy spod Grunwaldu. Był on bezkompromisowym abstynentem. Przywołajmy przykład jednego z ojców naszej niepodległości – wielkiego generała Józefa Hallera, dowódcy Błękitnej Armii. Był on „gorącym” zwolennikiem propagowania abstynencji alkoholowej. Jego odważne i rozumne działania wojskowe stanowiły ogromny atut w polskich wojnach o granice państwa. Ten wspaniały przywódca nie zmienił do końca życia przekonania co do konieczności zachowania cnoty trzeźwości w życiu narodowym – wskazał autor felietonu.

Niestety dziś nadużywanie alkoholu stanowi powszechny problem wśród Polaków.

– Musimy zadać sobie bolesne pytania, czy możemy spodziewać się dobrej i pomyślnej przyszłości Ojczyzny, jeśli plaga pijaństwa szerzy się coraz bardziej i prowadzi do nędzy tak wielu rodzin? Czy nasza Ojczyzna będzie się rozwijać, jeśli z powodu nadużywania alkoholu tak wielu naszych rodaków choruje i przedwcześnie umiera? W latach 2002-2017 roczne spożycie alkoholu zwiększyło się z 6,5 litra do ponad 10 litrów na mieszkańca – wskazał przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Jak ocenił ks. Biskup, rząd – w celu zwalczania problemu alkoholizmu – w trybie natychmiastowym – powinien przywrócić działanie programu nadzoru i kontroli alkoholowych szkód zdrowotnych.

– Oznacza to, że państwo musi prowadzić antypromocyjną politykę cenową. Musi wprowadzić zakaz reklamy alkoholu i wdrożyć środki mające na celu ograniczenie fizycznej dostępności alkoholu. Kolejne zadania to: dobrze finansowane kampanie edukacyjne, ciągły i znaczący wzrost podatku na alkohol oraz system monitorowania zgonów związanych ze spożywaniem alkoholu – powiedział biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Według autora felietonu działania te powinny być wdrożone w trybie natychmiastowym z powodu pandemii. „Kryzys wynikający z COVID-19 spotęgował szkodliwe skutki spożywania alkoholu”.

– Nawiązując do słów błogosławionego ks. bp. Jerzego Matulewicza, spostrzegamy, że epidemia, tak jak wojna, zadaje nam nie tylko klęski materialne, lecz i moralne ciosy, z których trzeba się leczyć energicznie i niezwłocznie – ocenił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Ksiądz Biskup poinformował o ogromnym problemie, jakim jest „epidemia zgonów alkoholowych w Polsce”.

– Dlatego rząd musi zabezpieczyć interes publiczny i podjąć natychmiastowe działania. Nasze apele do liderów społecznych i oddolne inicjatywy w tym zakresie są bardzo ważne – poinformował biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaapelował do Polaków o modlitwę w intencji otrzeźwienia narodu.

– Prośmy Boga za wstawiennictwem Maryi Królowej Polski o odważnych liderów, którzy będą bardzo poważnie i odpowiedzialnie traktować sprawę trzeźwości. Którzy nie ulegną żadnym naciskom oraz dobro narodu będą zawsze stawiać na pierwszym miejscu – zaapelował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl