fot.twitter.com/MON_GOV_PL

Wiceszef MON wręczył nagrody autorom prac naukowych na rzecz obronności

Badania nad przebijalnością pancerzy, pocisk podkalibrowy, system badania struktury płatowców, modułowy system trałowy, zestaw modyfikacyjny do kamer termowizyjnych i system wspomagający lądowanie samolotów – to projekty naukowe wyróżnione w czwartek przez wiceszefa MON Wojciecha Fałkowskiego.

Dzisiaj mówimy o tym, co policzalne i dokładnie mierzalne, o sferze techniki, technologii i nauk ścisłych. Bez tego nie ma współczesnej gospodarki, nie ma współczesnego państwa i nie ma cywilizacji” – powiedział wiceminister, który wręczył nagrody laureatom IV konkursu na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności. Wyróżnienia odebrali członkowie zespołów badawczych z instytutów naukowych i przedsiębiorstw.

Podkreślił znaczenie pracy zespołowej i naukowej rywalizacji.

Obronność jest częścią państwa, a to państwo funkcjonuje na płaszczyźnie cywilizacyjnej, która utrzyma się tylko wtedy, kiedy będzie rozwój techniki, poziomu życia i całej sfery niedefiniowalnej, sfery moralności, sfery ducha, sfery związanej z podstawowymi wartościami” – mówił Fałkowski.

Nagrodę w kategorii najlepszej pracy naukowej lub rozwojowej otrzymał zespół z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia za własny projekt badawczy dotyczący penetracji pancerzy przez pociski podkalibrowe z penetratorem jednolitym i segmentowym.

Także WITU w konsorcjum ze spółką Mesko został nagrodzony za skonstruowanie pocisku 120 mm z nowego typu podkalibrowym penetratorem. Ta amunicja jest już produkowana seryjnie do czołgów Leopard 2A4 i 2A5.

Inny nagrodzony projekt to system monitorowania i prognozy stanu technicznego struktury statku powietrznego z wykorzystaniem sieci czujników i systemu eksperckiego. Projekt Europejskiej Agencji Obrony (EDA) został zgłoszony przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, a w skład konsorcjum weszły także AGH, WZL Nr 1, Politechnika Mediolańska, produkująca śmigłowce grupa AgustaWestland i hiszpański instytut lotnictwa (Instituto Nacional de Tecnica Aeroespacial – INTA).

Kolejny międzynarodowy projekt EDA to modułowy lekki system trałowy MLM zgłoszony przez OBR Centrum Techniki Morskiej, zrealizowany przez konsorcjum z udziałem Norwegii, Francji, Włoch i Polski.

Przemysłowe Centrum Optyki zostało nagrodzone za zestaw modyfikacyjny kamery termowizyjnej KLW-1 zgłoszony przez WAT.

PAP/RIRM

drukuj