fot. PAP/Tytus Żmijewski

Wicepremier Ukrainy: Decyzja szczytu NATO będzie zawierać konkretne stanowisko ws. naszego członkostwa

Decyzja lipcowego szczytu NATO będzie zawierała konkretne stanowisko w sprawie nieodwracalności członkostwa Ukrainy w Sojuszu – poinformowała wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO, Olha Stefaniszyna, cytowana w czwartek przez portal Europejska Prawda.

Przedstawicielka rządu odpowiedziała w telewizji na pytanie o spekulacje mediów, że Ukraina jest proszona, by nie ubiegała się o zaproszenie do NATO w tym roku.

„Istnieją zapewnienia ze strony sojuszników, w szczególności Stanów Zjednoczonych i innych krajów, które bezpośrednio odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu szczytu, że decyzje (najbliższego) szczytu będą zawierać konkretne stanowisko w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO, jego nieodwracalności i »mapy drogowej« dla tego członkostwa” – oświadczyła Olha Stefaniszyna.

Jak wskazała, władze w Kijowie podkreślają, że szczyt w Waszyngtonie powinien stać się platformą do podejmowania strategicznych decyzji w sprawie obrony powietrznej Ukrainy, a konsultacje w tej sprawie odbywają się na poziomie dwustronnym.

Podkreśliła, że Ukraina chce „sprawdzić, czy NATO jest w stanie skoordynować te wysiłki w celu zamknięcia nieba nad Ukrainą, poprzez decyzje dwustronne lub poprzez bardziej kompleksowe rozwiązania”.

W środę ambasador USA przy NATO, Julianne Smith, zapowiedziała, że na spotkaniu przywódców NATO w Waszyngtonie dojdzie do istotnych zmian w sformułowaniach dotyczących perspektyw członkostwa Ukrainy.

Oświadczyła, że NATO zgodziło się co do potrzeby wysłania sygnału politycznego na temat podejścia Ukrainy do Sojuszu i że sygnał ten będzie częścią ogólnego pakietu pomocy dla Ukrainy.

We wtorek Olha Stefaniszyna spotkała się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem, aby omówić potencjalne postanowienia szczytu w Waszyngtonie, które zagwarantowałyby nieodwracalne członkostwo Ukrainy w Sojuszu. Wzięła również udział w spotkaniu Rady NATO-Ukraina.

Jens Stoltenberg zaznaczył we wtorek w Brukseli, że NATO nie planuje wysłania swoich wojsk na Ukrainę albo zaangażowania się bezpośrednio w walkę, a celem Sojuszu jest wspieranie Ukrainy poprzez dostarczanie jej sprzętu wojskowego oraz prowadzenie działań, które mają zapobiegać rozlaniu się konfliktu poza terytorium ukraińskie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl