fot. flickr.com

Bataliony NATO pojawią się w krajach bałtyckich w maju

Natowskie bataliony w Polsce i krajach bałtyckich mają pojawić się w maju przyszłego roku. Taką informację przekazał rzecznik Sojuszu Północnoatlantyckiego po obradach wojskowych.

Wcześniej przedstawiciele NATO informowali o tym, że amerykańskie wojska będą w Polsce już od lutego 2017 roku. Eksperci zwracają jednak uwagę, że jest to skomplikowana operacja logistyczna, stąd mogą pojawić się przesunięcia w czasie.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony, podkreśla, że obecność wojsk Sojuszu w Polsce nie jest zagrożona.

– To nie ma nic wspólnego z jakimiś dywagacjami, czy: „a może odłożenie?”. Już dwa miesiące temu słyszałem, że prawdopodobnie trudno będzie dotrzymać terminu lutowego. To naprawdę wymaga wielkich decyzji i pieniędzy. Taka operacja jest realizowana przez NATO po raz pierwszy od wielu lat. Oczywiście chciałbym, żeby nasi sojusznicy jak najszybciej zainstalowali się w naszym regionie – wyjaśnia Michał Jach.

Podczas warszawskiego szczytu przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu. Zdecydowano o rozmieszczeniu czterech batalionowych grup bojowych liczących po ok. 1000 żołnierzy.

Stany Zjednoczone będą państwem ramowym batalionu w Polsce, Kanada – na Łotwie, Niemcy – na Litwie, a Wielka Brytania – w Estonii. Działania NATO w Europie Środkowo-Wschodniej to element strategii odstraszania Rosji.

RIRM

drukuj