fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: trwają obchody 20. rocznicy utworzenia Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO

W Szczecinie rozpoczynają się obchody 20. rocznicy utworzenia Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO.

Dowództwo korpusu funkcjonuje od 18 września 1999 r. Wtedy to w jego skład wchodziły trzy państwa: Polska, Dania i Niemcy. W następnych latach dowództwo nabierało większego znaczenia, a w jego skład wchodziły kolejne państwa.

Jego historię przypomina major Zbigniew Garbacz, oficer biura prasowego Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie.

– W 2005 roku przeszliśmy certyfikację, stając się korpusem niskiej gotowości. Następnie trzy misje: w 2007, 2010 i 2014 roku w Afganistanie. Ważna dla nas data, rok 2014, szczyt NATO w Walii, gdzie podjęto decyzję o tym, że korpus zmieni troszkę swoje znaczenie i będzie odpowiedzialny za tzw. północną-wschodnią flankę NATO i w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia z tej strony korpus będzie dowodził operacją lądową. Będzie odpowiadał za bezpieczeństwo północno-wschodniej flanki NATO – wskazuje major Zbigniew Garbacz.   

Na mieszkańców stolicy zachodniego Pomorza, którzy przyjadą na Wały Chrobrego, czeka wiele atrakcji. Odbędą się pokazy sprzętu wojskowego oraz uroczysta defilada.

Na nabrzeżu zacumuje kilka okrętów z różnych państw, a na niebie pojawią się myśliwce i śmigłowce. Pokazane zostaną także pojazdy wojskowe, w tym czołgi. Przewidziano też koncerty orkiestr wojskowych z Polski i Niemiec.

Obchody 20. rocznicy utworzenia Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO zakończą się w niedzielę.

RIRM

drukuj