fot. PAP/EPA

Komisja Europejska: Nie będziemy prosić Ukrainy o przedłużenie umowy tranzytowej z Gazpromem

Unia Europejska znalazła alternatywne ścieżki dostaw gazu i nie widzi potrzeby, by prosić Ukrainę o renegocjowanie kontraktu z Gazpromem na tranzyt gazu, który wygaśnie z końcem roku – powiedziała w czwartek unijna komisarz ds. energii, Kadri Simson.

Rosja w dalszym ciągu dostarcza gaz do UE przez Ukrainę w ramach umowy tranzytowej z rosyjskim Gazpromem, która wygasa w grudniu. Minister energetyki Ukrainy, Herman Hałuszczenko, powiedział w marcu, że Kijów nie planuje przedłużenia porozumienia z Moskwą.

„Umowa tranzytowa, która umożliwia Gazpromowi tranzyt gazu do Europy przez Ukrainę, została przedłużona w 2019 r. na pięć lat. To oznacza, że wygaśnie z końcem tego roku” – przypomniała Simson, która w czwartek bierze udział w posiedzeniu ministrów ds. energii w Brukseli.

Kadri Simson powiedziała, że rozmawiała o tym ze stroną ukraińską w trakcie wizyty w Kijowie kilka tygodni temu.

„Europa przez ponad dwa lata przygotowywała się na moment wygaśnięcia tego kontraktu. Znaleźliśmy alternatywne ścieżki dostaw i nie ma z naszej strony żadnej potrzeby, by prosić Ukrainę, by rozpoczęła jakiekolwiek rozmowy z rosyjskimi firmami” – podkreśliła.

Kontrakt ukraińskiego Naftohazu z Gazpromem z 2019 r. przewiduje przesyłanie 40 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jego wygaśnięcie utrudni realizację zobowiązań, jakie Gazprom ma wciąż wobec Austrii, Słowacji i Węgier. Ustanie tranzytu utrudni też zaopatrzenie w surowiec leżącego na terenie Mołdawii separatystycznego Naddniestrza, całkowicie uzależnionego od dostaw rosyjskiego surowca.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl