PAP/EPA

USAID: Warunki w Strefie Gazy gorsze niż kiedykolwiek wcześniej

Warunki panujące w Strefie Gazy są gorsze niż kiedykolwiek wcześniej, a ataki armii izraelskiej bardzo utrudniają dystrybucję pomocy humanitarnej – przekazała w czwartek na platformie X szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID), Samantha Power, powołując się na relacje organizacji partnerskich. 

Na sytuację w palestyńskiej półenklawie zwróciło uwagę w najnowszym raporcie także Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). W dokumencie podano, że wśród 121 zabitych i 394 rannych w izraelskich atakach na Strefę Gazy przeprowadzonych między poniedziałkiem a środą było wiele kobiet i dzieci.

„Od 7 maja [gdy izraelskie czołgi wjechały do miasta Rafah przy granicy Strefy Gazy i Egiptu – red.] napływ pomocy humanitarnej do Strefy Gazy spadł o prawie 70 proc., a pomoc, która przybyła wcześniej, nie jest w stanie zaspokoić rosnących potrzeb mieszkańców” – dodało OCHA.

Zaznaczyło, że od połowy stycznia zdiagnozowano ponad 7 tys. przypadków ostrego niedożywienia u palestyńskich dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat.

O pogłębiającym się problemie głodu w Strefie Gazy alarmuje również zespół prawników skupionych w Instytucie Lemkina ds. Zapobiegania Ludobójstwu. Organizacja oskarżyła Izrael o używanie głodu jako broni, co składa się na zbrodnię ludobójstwa przez wyniszczenie.

„Jesteśmy zdruzgotani faktem, że niewinni cywile, w tym tysiące dzieci, stracili życie w sytuacji, która była – i nadal jest – przewidywalna i której można zapobiec. Wzywamy społeczność międzynarodową do zakończenia blokady pomocy humanitarnej napływającej do Strefy Gazy i do zainicjowania trwałego zawieszenia broni w całym Izraelu i Palestynie” – oznajmił Instytut.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl