PAP/EPA

Prezydent Chin wzywa do zorganizowania konferencji pokojowej w sprawie wojny w Strefie Gazy

W przemówieniu otwierającym szczyt Chiny-państwa arabskie w czwartek w Pekinie prezydent Xi Jinping powiedział, że wojna w Strefie Gazy „nie powinna trwać wiecznie” i wezwał do zorganizowania konferencji pokojowej, jednocześnie potwierdzając poparcie dla ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego.

Do Pekinu na szczyt Chiny-państwa arabskie przybyli m.in. prezydenci: Egiptu – Abdel Fattah al-Sissi, Zjednoczonych Emiratów Arabskich – szejk Mohammed bin Zayed al-Nahyane i Tunezji – Kais Saied.

„Bliski Wschód to region obdarzony szerokimi perspektywami rozwoju, ale wciąż toczy się na nim wojna (…). Sprawiedliwość nie powinna być wiecznie nieobecna” – powiedział chiński przywódca, Xi Jinping, zauważając, że trwający od października ubiegłego roku konflikt palestyńsko-izraelski drastycznie się zaostrzył, narażając ludzi na ogromne cierpienia.

Xi Jinping oświadczył, że Chiny „zdecydowanie popierają ustanowienie niepodległego państwa palestyńskiego, cieszącego się pełną suwerennością” i popierają „pełne członkostwo Palestyny w ONZ”.

Wezwał również do „zorganizowania na szerszą skalę, autorytatywnej i efektywnej międzynarodowej konferencji” na rzecz pokoju.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku na izraelską ziemię ze Strefy Gazy w dniu 7 października palestyńskiego islamistycznego ruchu Hamas, w wyniku którego zginęło ponad 1189 osób. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło prawdopodobnie niemal 36 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

W ostatnich latach Pekin wzmocnił swoje stosunki handlowe i dyplomatyczne z Bliskim Wschodem.

Forum Państw Arabskich z Chinami ma na celu wzmocnienie więzi dyplomatycznych i gospodarczych z Bliskim Wschodem, regionem, w którym Pekin zyskuje coraz większe wpływy.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl