fot. pixabay.com

Wiceminister zdrowia W. Brytanii: Rząd nie planuje paszportów szczepionkowych

Brytyjski rząd nie planuje wprowadzenia „paszportów szczepionkowych”, aby umożliwić podróże zagraniczne osobom, które już zostały zaszczepione przeciw COVID-19 – zapewnił w niedzielę Nadhim Zahawi, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za kampanię szczepień.

Jak wyjaśniał Zahawi w rozmowach z BBC i Sky News, jest wiele powodów, dla których nie zostaną one wprowadzone, m.in. dlatego że szczepienia przeciwko COVID-19 nie są w Wielkiej Brytanii obowiązkowe, zatem takie paszporty byłyby dyskryminujące.

„Myślę, że właściwym rozwiązaniem jest spowodowanie, by ludzie zgłaszali się i poddawali szczepieniom, ponieważ tego chcą, a nie dlatego, że byłyby one w pewien sposób obowiązkowe poprzez paszport” – wyjaśnił Nadhim Zahawi.

Innym powodem, który wskazał wiceminister, jest to, że nie ma jeszcze jasności, czy szczepionki zapobiegają także przenoszeniu wirusa.

Jak dodał Zahawi, jeśli w przyszłości niektóre kraje będą wymagały dowodu szczepienia, zawsze osoba zaszczepiona może się zwrócić do swojego lekarza o wystawienie takiego zaświadczenia.

O tym, że brytyjski rząd rozważa jakąś formę paszportów szczepionkowych napisał w piątek dziennik „The Times”. Według gazety, trzy ministerstwa – spraw zagranicznych, transportu i zdrowia – mają pracować nad opcjami dla podróżujących do krajów, które mogą wymagać dowodu szczepienia jako warunku wjazdu na swoje terytorium.

W tym tygodniu najpierw rząd Danii, a następnie Szwecji zapowiedziały wprowadzenie paszportów szczepionkowych, przy czym Dania chce to zrobić jeszcze przed końcem lutego.

Tymczasem w niedzielę podano, że liczba zaszczepionych osób w Wielkiej Brytanii przekroczyła 12 mln. Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 12 014 288 osób, zaś drugą – 511 447. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 373 nowe zgony na COVID-19, co jest najmniejszą liczbą od 28 grudnia. Wykryto także 15 845 nowych zakażeń, co z kolei jest najniższym bilansem od 8 grudnia.

Od początku epidemii COVID-19 w Wielkiej Brytanii stwierdzono 3 945 680 infekcji, z których śmiercią zakończyło się 112 465. W obu przypadkach to piąta najwyższa liczba na świecie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl