fot. PAP/Andrzej Grygiel

Wiceminister A. Gawęda: W czwartek kolejne rozmowy ze związkowcami z PGG

W czwartek w Katowicach ma dojść do kolejnych rozmów zarządu Polskiej Grupy Górniczej i przedstawicieli rządu ze związkowcami z tej spółki. Poinformował o tym wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo Adam Gawęda.

W poniedziałek rano związkowcy przeprowadzili dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach należących do PGG oraz udali się do biur posłów PiS-u na Śląsku. Związkowcy domagają się podwyżki płac o 12 proc. oraz działań na rzecz poprawy sytuacji górnictwa: zapewnienia zbytu węgla do krajowej energetyki i zmniejszenia importu tego surowca.

Wiceminister Adam Gawęda ocenił, że adresatem protestu górników powinna być Unia Europejska.

– To co dzisiaj miało miejsce na kopalniach, to jest pewnego rodzaju sygnał ze strony społecznej, związków zawodowych, sygnał wskazujący na to, że związkowcy jako reprezentujący swoją załogę dopominają się o to, żeby ten nasz sektor górniczy nadal mógł stabilnie się rozwijać. Tak naprawdę adresatem tego strajku, protestu powinny być wszystkie agendy Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej, gdyż tak naprawdę to one kształtują tę sytuację surowcowo-energetyczną – powiedział wiceminister Adam Gawęda.

Wiceminister Adam Gawęda powiedział, że stroną rozmów ze związkowcami są dyrektorzy kopalń i zarząd PGG, jednak to na forum UE kształtuje się polityka wobec sektora surowcowo-energetycznego.

Od końca listopada w PGG trwa spór zbiorowy dotyczący podwyżek płac.

RIRM/PAP

drukuj