fot. twitter.com/TRzymkowski

Wicemin. T. Rzymkowski: Polska szkoła przyciąga uwagę innych państw z Europy Zachodniej. Polacy są w ścisłej światowej czołówce

Niewątpliwie największym sukcesem jest to, że daliśmy polskim uczniom i polskim studentom możliwość rywalizowania – oczywiście w duchu fair play – z najlepszymi na świecie. Daliśmy im instrumenty i to widać w wynikach badań międzynarodowych, gdzie Polacy są w ścisłej światowej czołówce. Polska szkoła w tej chwili naprawdę przyciąga uwagę innych państw z Europy Zachodniej. Wyzwaniem na najbliższe lata jest utrzymanie tej wysokiej pozycji. Najlepszą inwestycją jest inwestycja w kolejne pokolenia – zauważył Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Polscy nastoletni uczniowie znaleźli się w pierwszej piętnastce najnowszego badania PISA 2022. To największy program Międzynarodowej Oceny i Umiejętności Uczniów, który jest przeprowadzany wśród piętnastolatków na całym świecie. Wyniki Polaków są bardzo wysokie, jednak słabsze niż poprzednio.

– (Przyczyn – red.) trzeba dopatrywać się w nauce zdalnej – w skutkach pandemii i braku możliwości nauki stacjonarnej. Obserwujemy tę tendencję nie tylko w przypadku polskich wyników, które są bardzo wysokie – jesteśmy w Unii Europejskiej bodajże na piątej pozycji ex aequo z innymi państwami. Wynik jest bardzo dobry. Jedynie Estonia wyprzedza ten peleton. My mamy 489 punktów, a Estonia – 510 i to ona ma pozycję numer jeden. (…) To pokazuje, że polska szkoła ma naprawdę dobre wyniki. Trzy tygodnie temu byłem na Uniwersytecie w Melbourne. Rozmawiałem z naukowcami badającymi na potrzeby Australii europejskie systemy edukacyjne. Australijczycy z wielkim podziwem i estymą podchodzą do wyników kształcenia i tego, jak polska szkoła zmieniła się w ciągu minionej dekady – akcentował Tomasz Rzymkowski.

Gość audycji zwracał uwagę na osiągnięcia polskich uczniów nie tylko, jeśli chodzi o wyniki badania ich umiejętności, ale również o pozycje osiągane przez nich w międzynarodowych konkursach.

– Odbywają się również różne konkursy przedmiotowe z informatyki, matematyki, fizyki, astronomii. Polscy przedstawiciele zawsze są w czołówce światowej, zwykle znajdują się w pierwszej trójce, ale też nierzadko wygrywają, zdobywając pierwszą lokatę w międzynarodowych konkursach wiedzy z dziedziny nauk ścisłych czy przyrodniczych. (…) Niewątpliwie największym sukcesem jest to, że daliśmy polskim uczniom i polskim studentom możliwość rywalizowania – oczywiście w duchu fair play – z najlepszymi na świecie. Daliśmy im instrumenty i to widać w wynikach badań międzynarodowych, gdzie Polacy są w ścisłej światowej czołówce – wskazywał wiceminister edukacji.    

Tomasz Rzymkowski zaznaczył, że istotne jest utrzymywanie tak wysokiej pozycji polskiego szkolnictwa poprzez różnego rodzaju wsparcie finansowe, gdyż to najlepsza inwestycja w przyszłość.

– Polska szkoła zmieniła się nie do poznania, jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę w ramach programów Laboratoria Przyszłości czy inwestycje płynące wprost z budżetu państwa, z programów rządowych. Polska szkoła w tej chwili naprawdę przyciąga uwagę innych państw z Europy Zachodniej. Często przyjeżdżają delegacje zagraniczne, by przyjrzeć się, jak to się stało, że Polska w tak krótkim tempie „doszusowała” – mówiąc językiem sportowym – do najlepszych na świecie. Wyzwaniem na najbliższe lata jest utrzymanie tej wysokiej pozycji. (…) Ważne jest, by utrzymywać nakłady finansowe z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego na oświatę, bo najlepszą inwestycją jest inwestycja w kolejne pokolenia – podkreślał gość „Aktualności dnia”.

Do piątku, 8 grudnia, w polskich szkołach potrwają próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Są przeprowadzane z przedmiotów obowiązkowych dla wszystkich maturzystów, a udział szkół jest dobrowolny.

 – Matura próbna w żaden sposób nie wiąże swoim wynikiem. Jest to próba sprawdzenia logistyki danej szkoły, oswojenie tegorocznych abiturientów, maturzystów na ponad pół roku przed egzaminem maturalnym, jak ma on wyglądać. (…) Maturzyści do końca września musieli zdecydować, z jakich przedmiotów będą przystępować do egzaminu maturalnego. Matura rokrocznie się zmienia. Stała zmienna to kwestia podstawy programowej i wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które są ogłaszane do 31 sierpnia. Na ich podstawie przygotowywane są arkusze egzaminacyjne. Jeśli chodzi o najistotniejsze zmiany, (…) jest obowiązek zdawania jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym z przedmiotów obowiązkowych, które każdy maturzysta musi zdać – wyjaśnił wiceszef MEiN.

Całą rozmowę z wicemin. Tomaszem Rzymkowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl