fot. pixabay.com

Stopy procentowe pozostaną bez zmian

Wysokość stóp procentowych w Polsce pozostanie na dotychczasowym poziome. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim w tym roku posiedzeniu. Rada w tym roku obniżyła wskaźnik dwukrotnie – we wrześniu i w październiku. W sumie spadły one o 1 punkt procentowy. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,75 procenta.

Rada Polityki Pieniężnej, podejmując decyzję, wzięła pod uwagę m.in. wysokość wskaźnika cen i usług konsumpcyjnych. Inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 procenta, licząc rok do roku – tak wynika z szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego, oceniła, że także na najbliższych posiedzeniach wysokość stóp nie będzie zmieniana.

– Moim zdaniem jest spore prawdopodobieństwo, że stopy procentowe będą utrzymywane na obecnym poziomie nawet do końca przyszłego roku. Natomiast, jeśli mielibyśmy rozmawiać, kiedy powstanie okienko do kolejnej obniżki, to wydaje się, że mógłby to być marzec. Wtedy będzie najnowsza projekcja. Inflacja na początku roku najprawdopodobniej mimo wszystko zejdzie na niższe poziomy, bo mamy efekt wysokiej bazy statystycznej z roku bieżącego. Będzie pewnie już więcej wiadomo, co z tarczami antyinflacyjnymi – wyjaśniła Monika Kurtek.

Prace Rady Polityki Pieniężnej z uwagą śledzą kredytobiorcy. Od wysokości stóp procentowych zależy m.in. oprocentowanie części kredytów.

Na czwartek zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Szef banku centralnego odniesie się do bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl