T. Rzymkowski: Jak długo mamy czekać na potępienie banderyzmu?

Jak długo będziemy ulegać narracji banderowskiej? – pytał w sejmie poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Parlamentarzysta zabrał głos w związku ze zdjęciem z porządku obrad bieżącego posiedzenia Sejmu projektu nowelizacji ustawy o IPN, który m.in. umożliwia wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Nowele przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, jednak to posłowie Kukiz’15 zaproponowali przepisy dotyczące zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

W emocjonalnym wystąpieniu poseł Tomasz Rzymkowski wyraził oburzenie w związku ze zdjęciem projektu z porządku obrad.

– Szanowni państwo! Jak długo będziemy ulegać narracji banderowskiej? Jak długo będziemy bierni? W 1990 r. parlament Polski potępił akcję „Wisła”, a nie jest w stanie do chwili obecnej potępić i wprowadzić do swojego porządku prawnego regulacji, która będzie penalizowała banderyzm – zbrodniczą ideologię. Ideologię, która kładzie się cieniem na relacje między naszymi narodami. Jeśli my jednoznacznie nie powiemy, że banderyzm jest zły, to nie oczekujmy tego od naszych sąsiadów. Czekam, kiedy warta honorowa SS Galizien będzie przyjmowała polskiego ministra spraw zagranicznych, polskiego premiera i polskiego prezydenta. To jest skandal! – podkreślił Tomasz Rzymkowski.

Poseł wskazywał, że prace w sejmowej komisji nad projektem skończyły się rok temu. Zaznaczył, że poparli go wtedy posłowie PiS-u, Kukiz’15, ale też innych formacji.

RIRM

drukuj